Nagrody Przyjaznego Brzegu za rok 2012


Gdy konkurs trwa dziewięć lat, można już mówić o tradycji. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w IX edycji konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2012 odbyło się uroczyście 2 marca 2013 roku w czasie jubileuszowych XXV Targów WIATR i WODA w Warszawie.

Organizatorem konkursu  jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Polski Związek Żeglarski. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem:

-  Ministra Sportu i Turystyki, który ufundował także nagrodę rzeczową dla zdobywcy Grand Prix,

-  Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej,

-  Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej,

-  Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.

Do konkursu zgłoszono 24 kandydatów z całej Polski. Jak co roku Nagrody Przyjaznego Brzegu przyznano za inwestycje na brzegach polskich rzek i jezior, polepszające turystyczną infrastrukturę i ułatwiające życie wodniakom oraz za działania promocyjne i inne formy wspierania turystyki wodnej. Jury, pod przewodnictwem Andrzeja Gordona, wiceprezesa Zarządu Głównego PTTK, przyznało Grand Prix i 12 innych nagród.

Uroczystość wręczenia nagród prowadził przewodniczący jury Nagrody Przyjaznego Brzegu Andrzej Gordon. Przy tłumnie zgromadzonej publiczności dyplomy i nagrody wręczali: Elżbieta Wyrwicz – wicedyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki; Monika Niemiec-Butryn – wicedyrektor Departamentu Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej; Elżbieta Wąsowicz-Zaborek – wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Lech Drożdżyński – prezes  Zarządu Głównego PTTK, Wiesław Kaczmarek – prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Wojciech Borzyszkowski – wiceprezes PZŻ, Wojciech Skóra – dyrektor Centrum Turystyki Wodnej PTTK oraz Mirosław Czerny – sekretarz jury.

Nagrodę Grand Prix otrzymała marina w Kołobrzegu – za nową, dużą i piękną przystań po polskiej stronie Bałtyku. Nagrodzie towarzyszyło 200 kamizelek asekuracyjnych do bezpiecznego uprawiania turystyki wodnej, ufundowanych przez Ministerstwo Sporu i Turystyki, każda z logo Nagrody Przyjaznego Brzegu oraz  nazwą fundatora.

Nagrodę Przyjaznego Brzegu otrzymały nowe oraz gruntownie zmodernizowane przystanie:

•   Barcin nad Notecią –  za wzbogacenie szlaku żeglarskiego na Noteci,

•   Elbląg –  za żeglarską „bramę” na Zalew Wiślany, Kanał Elbląski, Pojezierze Iławsko-Ostródzkie,

•   Malbork –  za wzbogacenie miasta będącego ważną atrakcją turystyczną o ofertę dla żeglarzy,

•   Oława –  za marinę wprowadzającą miasto na Szlaku Odry do polskiej turystyki wodnej,

•   Świnoujście –  za wzbogacanie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglugowego,

•   Włocławek –  za profesjonalną marinę w miejscu kluczowym dla Szlaku Wisły.

Nagrodzono także cenne inicjatywy społeczne wspierające idee Przyjaznych Brzegów:

•   Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej w Warszawie –  za budowę z bezdomnymi i dla nich morskiego szkunera,

•   Ośrodek Kultury Morskiej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku –  za dowód, iż Polska jest od dawna krajem morskim,

•   Internetowy portal kajakarski www.wyprawsie.pl –  za zachętę, by nad wodami lepiej i zdrowiej czas spędzać,

•   Fundację Szerokie Wody –  za wskrzeszenie dawnych jachtów na Wiśle oraz organizację ich regat,

•   Żeglarską Pogodynkę –  Portal Pogodowy Sportów Wodnych www.zagle.pogodynka.pl–  za stosowanie nowych technologii dla zapewnienia bezpieczeństwa wodniakom.

Nagrodę  indywidualną za integrowanie turystyki wodnej z ekologią i kulturą na Żuławach otrzymał Marek Opitz.

Tradycyjnie po uroczystości wręczenia Nagród odbyła się debata „Co czynić, by polskie brzegi były bardziej przyjazne” – przyjazne dla żeglarzy, kajakarzy i innych turystów oraz mieszkańców miejscowości położonych nad wodą. Debacie towarzyszyła prezentacja osiągnięć laureatów. Wzięli w niej udział przedstawiciele nagrodzonych i rekomendowanych, członkowie jury oraz przedstawiciele organizacji, instytucji i mediów związanych z turystyką wodną. Z dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie laureata dolnośląskiego Tomka Strażyńskiego, właściciela nagrodzonej Mariny Oława, który opowiedział jak w ciągu dwóch lat z opuszczonego i zaniedbanego terenu nad Odrą powstała piękna, nowoczesna marina oraz jak w tym czasie integrowano wodniaków i miejscową społeczność na festynie wodniackim „Piana Bosmana”.

Kilka słów o wybranych laureatach.

Marina w Kołobrzegu jest jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych przystani jachtowych na polskim wybrzeżu Bałtyku. Została zbudowana w ramach projektu Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego – Sieć Portów Turystycznych Pomorza Zachodniego. Otwarto ją uroczyście 26 maja 2012 r. Posiada nabrzeża z wygodnymi do cumowania pomostami pływającymi, punkty poboru prądu i wody pitnej, nowoczesny pawilon klubowy z eleganckimi sanitariatami oraz elegancko zagospodarowany teren –   chodniki, parkingi, plac zabaw i tereny zielone. Dysponuje także halą remontową o pow. 534.  Przy pomostach pływających i nabrzeżach może cumować 67 łodzi. Marina Kołobrzeg reprezentuje dziś naprawdę europejski poziom.

Marina Oława znajduje się na 213 km Odry w Ścinawie Polskiej, przedmieściu Oławy, nad brzegiem kanału żeglugowego ze śluzy Oława do Odry i naprzeciwko odrzańskiej wyspy Zwierzyniec Duży. Marina posiada pomosty pływające do cumowania łodzi o długości 150 m, punkty poboru prądu i wody pitnej, sanitariaty, prysznic, a także slip. Port jest oświetlony i monitorowany, a bosmani pełnią służbę całą dobę i w razie potrzeby udzielają pomocy technicznej. Marina posiada również wypożyczalnię sprzętu pływającego: kajaki, łodzie wiosłowe, rowery wodne i galar. Charakterystycznym elementem mariny jest bosmanka w kształcie kasztelu średniowiecznego żaglowca, znajdująca się na pomoście cumowniczym. Ale największe wrażenie na gościach robi stylowa Tawerna Kapitańska znajdująca się tuż nad brzegiem kanału żeglugowego ze śluzy Oława do Odry. Tawerna posiada prawdziwie morskie
i żeglarskie wyposażenie, wprawiające w zachwyt nawet wytrawnych żeglarzy. Z jej tarasu roztacza się piękny widok na przystań i Odrę oraz wyspę Zwierzyniec. Właścicielem mariny i tawerny jest Tomek Strażyński.  Marinę i tawernę pięknie opisał Waldek Koczewski w grudniowym numerze Szkwału
w artykule „W górę Odry ... ”.

Marina Oława to nie tylko przystań i tawerna, to także organizowanie różnych imprez wodniackich
i turystycznych, takich jak spływy kajakowe po Odrze i Smortawie dla młodzieży szkolnej i dla dorosłych. Oryginalną ofertą turystyczną są kulinarne rejsy galarami po Odrze.

Do najbardziej znanych i atrakcyjnych imprez należy festyn wodniacki „Piana Bosmana”, organizowany w ostatni weekend maja. W ramach tego festynu odbywa się wiele ciekawych imprez wodniackich, w tym: wyścigi na łodziach smoczych o Puchar Wojewody Dolnośląskiego, wyścigi motorówek na ćwierć mili, pokaz ratownictwa wodnego i lotu poduszkowców oraz konkurs „Pływania na byle czym”. Na wodzie wręcz roi się od przeróżnych jednostek pływających. Pokazom i zawodom sportowym towarzyszą rejsy po Odrze na drewnianych łodziach oraz tramwajem wodnym „Kaczuszka” na trasie Oława – Brzeg, które  cieszą wielka popularnością. Przez dwa majowe dni Odra tętni życiem, a Marina Oława i Tawerna Kapitańska z trudem mogą pomieścić gości.

Festyn „Piana Bosmana" to znakomita promocja Odry i turystyki wodnej na Odrze. To także promocja miasta Oławy. Doceniają to władze samorządowe Oławy, angażując się organizacyjnie i finansowo
w przygotowanie tej imprezy. Osobiście patronuje jej burmistrz Oławy Franciszek Październik. Ale duszą tego przedsięwzięcia jest Tomek Strażyński.

Niedawno marina wzbogaciła się o statek pasażerski z Jeziora Bodeńskiego, który już w sezonie 2013 będzie pływał między Oławą a Brzegiem, a także do Opola i do Wrocławia, m.in. w okolice wrocławskiego ZOO i Panoramy Racławickiej,. Podróż drogą wodną z Oławy do Wrocławia, wliczając czas potrzebny na pokonanie śluz, wyniesie nieco ponad 3 godziny.

Portal „Żagle Pogodynka.pl” to przedsięwzięcie stworzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB i firmę Polconn – Complete Sailing Service, skierowane do wszystkich miłośników turystyki wodnej i sportów wodnych. Podstawową ideą działania portalu jest zwiększenie bezpieczeństwa na wodzie, poprzez dostarczanie szeregu praktycznych informacji z zakresu meteorologii, które pomogą zrozumieć zjawiska meteorologiczne i ich wpływ na bezpieczeństwo, ale także zaplanować urlop na wodzie w odpowiednim miejscu i czasie. Dodatkowym atutem serwisu jest dostęp do profesjonalnych, synoptycznych prognoz pogody drogą wiadomości tekstowych SMS, uzupełnionych o dane modelowe dostępne przez Internet. Prognozy pogody oferowane przez portal „Żagle Pogodynka.pl” obejmują swym zasięgiem wszystkie najważniejsze akweny w Polsce. Ich opracowaniem zajmują się 24 godziny na dobę najwyższej klasy specjaliści-synoptycy IMGW PIB.

Wszystkim tegorocznym laureatom serdecznie gratulujemy !

Na zakończenie uroczystości ogłoszono rozpoczęcie kolejnej edycji konkursu, za rok 2013. Tegoroczna edycja konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu ma charakter wyjątkowy, bo organizowana jest po raz dziesiąty, jubileuszowy.

Wprawdzie zgłoszenia zbierane są do 31 grudnia, lecz już w marcu byli zaproponowani pierwsi kandydaci. Zachęcamy, by nie zwlekać – czekamy na zgłaszanie następnych – od wiosny do zimy, w czasie letnich odwiedzin w marinach i stanicach różnych stron Polski, poznawania różnych inicjatyw służących turystyce wodnej.

Czekamy na korespondencję od przyjaciół przyjaznych brzegów...

Więcej: www.polskieszlakiwodne.pl

 

Leszek Mulka

Mirosław Czerny