8 kwietnia minęło 70 lat od śmierci generała Mariusza Zaruskiego, człowieka wielce zasłużonego dla Polski i dla polskiego żeglarstwa.

Działalność gen. Mariusza Zaruskiego miała charakter ogólnopolski i ogólnonarodowy, a Sejm RP uchwałą z dnia 12 stycznia 2007 r. uznał, iż: „generał Zaruski dobrze zasłużył się Polsce”. Dlatego oficjalne uroczystości upamiętniające postać Generała będą mają charakter państwowy, a symboliczne miejsce wiecznego spoczynku Generała, jako miejsce pamięci narodowej, znalazło się pod opieką Państwa Polskiego.

Patronat nad obchodami 70. rocznicy śmierci generała Mariusza Zaruskiego objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Koordynatorem i współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest Kancelaria Prezydenta RP. Jest ono realizowane wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim, Polskim Związkiem Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego, Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym, Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą m.in. przedstawiciele PZŻ: Wojciech Borzyszkowski, Stanisław Latek oraz Wojciech Skóra, reprezentujący również PTTK.

Celem tego przedsięwzięcia jest przypomnienie osoby Generała i ożywienie jego dzieła, jakim było stworzenie polskiego żeglarstwa morskiego i morskie wychowanie młodzieży, zasługi dla harcerstwa, taternictwa, turystyki górskiej, narciarstwa i ratownictwa górskiego.

Główne uroczystości upamiętniające gen. Mariusza Zaruskiego oraz przejęcie przez Państwo Polskie opieki nad jego miejscami Jego Pamięci odbyły się 18 kwietnia 2011 r. w Chersoniu.

Program uroczystości był bardzo bogaty, m.in.:

- przy tablicy pamięci generała Zaruskiego w kościele katolickim przy ul. Suworowa żołnierze Wojska Polskiego wystawili posterunek honorowy, złożono kwiaty i została odprawiona w Jego intencji msza święta,

- podzwonne dla generała Zaruskiego – 70 uderzeń dzwonu z wieży kościelnej,

- przy grobie gen. Zaruskiego żołnierze Wojska Polskiego wystawili posterunek honorowy i oddali honory wojskowe oraz złożono wieńce,

- wspólny śpiew „Na pokładzie Zawiszy” oraz koncert na trąbce „Capstrzyk” i „Śpij kolego”.

Stronę polską reprezentowali przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta RP, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przedstawiciele środowisk żeglarskich, górskich i turystycznych, harcerstwa oraz szkół im. gen. Zaruskiego.

W trakcie uroczystości Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, prof. Andrzej Kunert w imieniu Państwa Polskiego przekazał opiekę nad grobem i miejscami poświęconymi pamięci generała Zaruskiego przedstawicielom Polonii chersońskiej.Natomiast przedstawiciel Prezydenta RP przekazał merowi Chersonia puchar przechodni im. gen. Zaruskiego, ufundowany przez Prezydenta RP dla zwycięzcy biegu w dorocznych regatach organizowanych w Dni Chersonia.

Przewiduje się kontynuację obchodów rocznicy śmierci gen. Zaruskiego o mniej uroczystym, ale za to bardziej żeglarskim, charakterze:

- żeglarsko - motorowodny rejs pamięci gen. Mariusza Zaruskiego Warszawa – Chersoń, rzekami Wisła, Bug, Prypeć, Dniepr, w dniach 20 lipca – 25 września 2011 r.,

- udział polskich załóg w regatach żeglarskich 18 września w ramach Dni Chersonia,

- dziewiczy rejs, po odbudowie i remoncie, żaglowca „Generał Zaruski” do Chersonia w celu oddania hołdu prochom Generała.

Apelujemy do braci żeglarskiej - uczcijcie pamięć generała Zaruskiego, przypomnijcie Jego zasługi dla Polski i żeglarstwa. Może jakiś rejs, jakąś imprezę warto nazwać Jego imieniem ?

Leszek Mulka