Pandemia koronawirusa COVID-19 uniemożliwiła w marcu 2020 r Centrum Turystyki Wodnej PTTK”, tradycyjnie już podczas Targów Sportów Wodnych i Rekreacji „Wiatr   i Woda” w Warszawie, zorganizowanie gali rozdania nagród laureatom XVI edycji konkursu „Nagroda Przyjaznego Brzegu

Ponieważ w tej edycji konkursu Grand Prix Nagrody Przyjaznego Brzegu otrzymało Miasto Płock, w porozumieniu z Prezydentem Miasta Płocka panem Andrzejem Nowakowskim i Oddziałem Żeglarsko-Motorowodnym PTTK Morka postanowiliśmy zorganizować galę w prastarym nadwiślańskim Płocku.

 SAM3491

Jesteśmy wdzięczni władzom samorządowym Płocka za współudział w organizacji uroczystej gali wręczenia nagród laureatom konkursu, a płockim wodniakom za zaproszenie na jubileuszowe 50. Regaty o Puchar Wrzosu i Prezydenta Miasta Płocka.

Na uroczystość, która odbyła się w dniu 5 września 2020 r na przystani Oddziału Żeglarsko-Motorowodnego PTTK „Morka”, przybyło liczne grono zaproszonych gości  i laureatów konkursu. Na uroczystość przybyli:

- Wiceprezes ZG PTTK - Marian Jurak,

- Sekretarz Generalny PZŻ - Janusz Taber,

- członek ZG PZŻ, prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego - Maciej Olszewski,

- Dyrektor Biura Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Marcin Białek,

- Przewodniczący Jury Nagrody Przyjaznego Brzegu - Andrzej Gordon,

- Dyrektor Centrum Turystyki Wodnej PTTK - Wojtek Skóra.

Swoje listy gratulacyjne przesłali: Dyrektor Departamentu Turystyki Ministerstwa Rozwoju - Rafał Szlachta oraz Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej - Robert Andrzejczak.

Obecni również byli:

- Prezydent Miasta Płock - Andrzej Nowakowski,

- Przewodniczący Rady Miasta Płock - Artur Jaroszewski,

- Starosta Płocki - Mariusz Bieniek oraz inni włodarze z wojewódzkich i lokalnych władz samorządowych.

Na uroczystość przybyli laureaci konkursu nagrodzeni za:

- Grand Prix NPB - dla Miasta Płock za konsekwentne tworzenie nowoczesnej infrastruktury płockiego brzegu Wisły i wspieranie turystyki i sportów wodnych na Zalewie Włocławskim.

 SAM3519

- Cieszyn i Czeski Cieszyn - za stworzenie ekspozycji muzealnej tematycznie związanej z dziedzictwem i symboliką Olzy oraz za zrewitalizowanie jej brzegów.

- Powiat Wałcz - za aktywną, wieloletnią promocję regionu dla turystyki kajakowej.

- Starosta Nakielski - Tadeusz Sobol - za całokształt działań związanych ze wzmacnianiem potencjału turystyki na drodze wodnej E-70 i Wielkiej Pętli Wielkopolskiej.

- Nadwiślańska Organizacja Turystyczna za organizację i rozwijanie III Festiwalu Wisły, wydarzenia turystyki wodnej stającego się zjawiskiem społecznym na skalę ponadregionalną.

- Miasto Szczecin  za wieloletnie, aktywne kultywowanie wodniackich tradycji podczas Dni Odry.

- Andrzej Stański – za wytrwałość w promocji tradycyjnej żeglugi wiślanej oraz cykl książek dla dzieci „Szaman z rzeki – opowieści wiślane”.

 SAM3548

Pozostali laureaci konkursu – nieobecni:

- Redakcja Zeszytów Żeglarskich - Zenon Szostak - za dokumentowanie historii żeglarstwa i jego kultury.

- Żegluga Augustowska – za promocję Kanału Augustowskiego ofertą dla stale zwiększającej się liczby pasażerów.

- Przystań Żeglarska Łunowo - za wzbogacenie oferty żeglarskiej Świnoujścia                    i Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

- Franciszek Haber - za wieloletnie łączenie działalności społecznej na rzecz środowiska wodniackiego z twórczą pracą literacką i animacją kultury.

- Katarzyna Ramotowska - za wyjątkowej urody zdjęcia znad Biebrzy i edukację przyrodniczą.

- Joanna Przybyszewska - za wieloletnie zaangażowanie i aktywną promocję Odry.

Przyznane zostało również wyróżnienie specjalne - dyplom dla Polskiej Organizacji Turystycznej – za 20 lat wspierania turystyki wodnej i długoletni patronat nad konkursem o Nagrodę Przyjaznego Brzegu.

Na zakończenie głos zabrało kilku zaproszonych gości i wyróżnionych laureatów.

Miłym finałem oficjalnej uroczystości dla laureatów konkursu „Nagroda Przyjaznego Brzegu” i zaproszonych gości była wycieczka po historycznych miejscach Królewskiego Grodu Płock, która dodatkowo pozwoliła pokazać włodarzom miasta historyczny Płock i jego wiślane osiągnięcia.

Po zakończeniu uroczystości wręczenia Nagród Przyjaznego Brzegu odbyła się jeszcze uroczystość wręczenia wyróżnień i dyplomów zasłużonym działaczom Oddziału Żeglarsko Motorowodnego PTTK Morka z okazji rozegrania 50. regat żeglarskich o Puchar Wrzosu i Prezydenta Miasta Płocka (najstarszych, bez przerwy rozgrywanych regat w Polsce). Najwyższe wyróżnienia - medale Laude Probus z rąk Prezydenta Miasta Płock Andrzeja Nowakowskiego otrzymali Sylwester Cichecki i Michał Zmysłowski, wielu innych otrzymało dyplomy i nagrody.

 SAM3561

IMG 20200905 132943

Dodatkowo godnym podkreślenia jest fakt, że w regatach wzięło udział 43 załogi z całej Polski.