Reklama
Aktualności
Zlot BAJKA 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 21 sierpnia 2017 18:54

Zaproszenie

na XXXIV Kurs i Zlot Instruktorów Turystyki Żeglarskiej PTTK

„BAJKA 2017

 

Zapraszamy wszystkich Instruktorów Turystyki Żeglarskiej PTTK, kandydatów na kurs instruktorski oraz sympatyków i przyjaciół PTTK, na coroczny Zlot organizowany przez Oddział Miejski PTTK w Pruszkowie wraz z Pruszkowskim Klubem Wodniaków „Cirrus”       i Komisję Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK.

W tym roku gościć będziemy w dniach 21-24.09.2017r. w Ośrodku  Wypoczynkowym Bajka koło Ostródy.

Ramowy program zlotu:

L.P.

Data/Godzina

Wydarzenie

Miejsce

1

2017.09.21 (czwartek)

Od 16:00

Zakwaterowanie

Ośrodek Wypoczynkowy

Bajka

4-100 Ostróda

ul. Wałdowo 48

2

2017.09.21 (czwartek)

18:00-21:00

Kolacja – powitanie uczestników

OW Bajka

3

2017-09-22 (piątek)

9.00-9.30

Śniadanie

OW Bajka

4

2017-09-22 (piątek)

10.30

Zabawy i zajęcia sportowo - rekreacyjne

OW Bajka

5

2017-09-22 (piątek)

14.00-15.00

Obiad

OW Bajka

6

2017-09-22 (piątek)

15.30

Regaty DZ i kurs na Instruktora, zawody wędkarskie ewentualne grzybobranie.

Jez. Drwęckie OW Bajka

7

2017-09-22 (piątek)

19:00

Kolacja – grill, szanty, ognisko, tańce

OW Bajka

8

2017-09-23 (sobota)

8.30-9.00

Śniadanie

OW Bajka

9

2016-09-23 (sobota)

9.15

Wyjazd autokarem do Elbląga

10

2017-09-23 (sobota)

13.00-17.00

17.30

Rejs statkiem po pochylniach do Buczyńca (obiad na pokładzie statku)

Powrót autokarem do Bajki

11

2017-09-23 (sobota)

19.00

Kolacja ??????  :)

OW Bajka

12

2017-09-24 (niedziela)

9:00-9:30

Śniadanie

OW Bajka

13

2017-09-24 (niedziela)

10:00

Zajęcia na wodzie oraz egzamin na ITŻ

OW Bajka Jez. Drwęckie

14

2017-09-24 (niedziela)

13:30

Uroczyste zakończenie

OW Bajka

15

2017-09-24 (niedziela)

14:00

Obiad - Wyjazd

 

Ramowy program Zlotu w zależności od pogody i sytuacji organizacyjnej może ulec pewnym modyfikacjom, nie mniej organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby wszystkie zaplanowane elementy Zlotu odbyły się w przedstawionej kolejności.

Wszyscy uczestnicy zlotu otrzymują pamiątkowe butony i są podczas pobytu dodatkowo ubezpieczeni przez firmę AXA. Odpłatność dla członków PTTK – 370.00 zł od osoby, pozostali 390.00 zł.

Wypełnioną Kartę Uczestnika proszę wysłać do dnia 05.09.2017 r. pocztą elektroniczną na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Dodatkowe informacje pod nr telefonu: 602-451-456, 608 525 548

Wpłaty za udział w zlocie, również do dnia 05.09.2017 r. proszę przekazać na konto Pruszkowskiego Oddziału PTTK, 05-800 Pruszków, ul. Bol. Prusa 3 Nr. 35 1750 0012 0000 0000 3375 5667 koniecznie z dopiskiem „Bajka 2017” oraz nazwiskami osób za które jest wpłata.

Współrzędne geograficzne dla OW Bajka: 53.7277123N, 19.9115395E

KARTA UCZESTNIKA

Poprawiony: poniedziałek, 21 sierpnia 2017 19:17
 
Jubileusz CTW PTTK PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 20 czerwca 2017 14:12

Centrum Turystyki Wodnej PTTK w czerwcu obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia. To ważna data dla wodniaków skupionych w naszej organizacji, pokazuje bowiem, że decyzja Zarządu Głównego sprzed lat o powołaniu tego podmiotu była dalekowzroczna i słuszna.

Przez dekadę CTW pokazało, że nie jest bytem malowanym, ale wychodzi naprzeciw realnym potrzebom środowiska. To właśnie Centrum jest koordynatorem projektu Nagrody Przyjaznego Brzegu, która istnieje od 2004 roku i cieszy się niezwykle wysokim prestiżem. Corocznie nagradzane są inwestycje służące poprawie infrastruktury wodnej, projekty służące wodniakom, a także ludzie stojący za inicjatywami wzbogacającymi Polskę Wodną. Przez trzynaście lat istnienia nagrody uhonorowano nią kilkadziesiąt osób oraz podmiotów gospodarczych w postaci włodarzy miast, gmin, fundacji i stowarzyszeń przyczyniających się do rozwoju turystyki wodnej. Centrum corocznie zbiera zgłoszenia konkursowe, koordynuje pracę jurorów, zabiega o patronaty, a także przygotowuje całą logistykę skomplikowanego przedsięwzięcia jakim jest gala wręczenia nagród.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem realizowanym przez CTW jest doroczna akcja „Bezpieczna Woda”, czyli szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy, realizowana przy dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dzięki niej co roku przed wakacjami przeszkolonych zostaje ponad tysiąc uczniów szkół podstawowych z całej Polski. To oznacza, że kilka tysięcy młodych ludzi jest nie tylko bezpieczniejszych podczas wypoczynku nad wodą, ale w razie niebezpieczeństwa może także pospieszyć z pomocą innym. Ważnym aspektem tego programu jest skupienie się na szkołach w małych ośrodkach, często wsiach regionów uboższych, co powoduje, że akcja CTW dociera do szkół i uczniów często pomijanych w różnorodnych kampaniach społecznych. Przez kilka lat realizacji tego projektu widocznym, stało się zaangażowanie dyrekcji szkół, w których odbywają się szkolenia, ale także ogromne zapotrzebowanie społeczne lokalnych środowisk. Działania związane z akcją „Bezpieczna Woda” wspomagane są przez przedstawicieli Centrum także poprzez tworzenie materiałów informacyjnych adresowanych do uczestników projektu. Foliowana broszura poświęcona bezpiecznym zachowaniom wydawana corocznie staje sią atrakcyjnym upominkiem dla każdego ucznia, który przechodzi szkolenie i stwarza okazję do utrwalenia wiadomości i umiejętności nabytych podczas kursu.

Podsumowując 10-lecie działalności CTW nie sposób pominąć dorocznych rejsów po różnorodnych akwenach. To ważna inicjatywa z uwagi na promocję żeglarstwa oraz integrację żeglarzy spod bandery PTTK. W ostatnich latach były to ogólnopolskie wyprawy Wisłą, Odrą, rzekami i kanałami Niemiec, Francji i Szwajcarii, a także rejsy po wodach Obwodu Kaliningradzkiego oraz Brandenburgii i Meklemburgii.

Na szczególne podkreślenie zasługuje rejs z 2011 roku, kiedy to kilka jachtów pożeglowało Dnieprem od Sławatycz koło Czarnobyla do Chersonia w hołdzie generałowi Mariuszowi Zaruskiemu, wyprawie przygotowanej z okazji 70-lecia śmierci Wielkiego Polaka. Rejsy te to nie tylko żeglowanie, ale także promocja polskich szlaków wodnych, spotkania z władzami miast i gmin na szlaku, wymiana doświadczeń z lokalnymi żeglarzami i środowiskami wodniackimi. Świetnie przygotowane i zorganizowane wyprawy w ostatnich latach były aż 7-krotnie nagrodzone Nagrodą Śródlądowy Rejs Roku „Błękitny Spinaker” wręczaną dorocznie przez Polski Związek Żeglarski. Warte podkreślenia jest, że Centrum zbierało nagrody nie tylko w kategorii Rejs, także Impreza Roku.

Kolejnym aspektem działalności CTW jest akcja promocji szlaków wodnych w Polsce w niebanalny sposób. Z inicjatywy Centrum powołano do życia odznaki Polskich Szlaków Wodnych, dzięki którym każdy, kto przepłynie dany szlak, otrzymuje odznakę dokumentującą jego wodniacki dorobek. Odznaki zdobywa się na szlakach Wisły, Odry, Warty, Pętli Toruńskiej, Pętli Żuław i Zalewu Wiślanego oraz po przepłynięciu Pętli Wielkopolskiej. Przez kilka lat funkcjonowania tej idei wydano już około 250. odznak w różnych klasach, a ich popularność stale rośnie. Akcję wspomaga promocja szlaków na plakatach opracowanych i zaprojektowanych w CTW. Trafiają one do klubów i stowarzyszeń, informując o idei pokonywania szlaków i dokumentowania tego w książeczkach. Promocja szlaków wodnych odbywa się także dzięki organizowaniu stałych wystaw organizowanych przez CTW. To także istotny element działalności Centrum, pokazujący jego aktywność i wszechstronność. Dotychczas udało się zorganizować duże wystawy poświęcone Pętli Toruńskiej i Pętli Żuław i Zalewu Wiślanego, a także wyprawie Dnieprem do Chersonia nad Morzem Czarnym, na symboliczny grób gen. M. Zaruskiego, które eksponowane były zarówno w siedzibie Centrum na warszawskich Bielanach jak też podczas targów żeglarskich.

Opisując dokonania CTW warto także przypomnieć działalność wydawniczą Centrum. To właśnie tutaj powstała seria publikacji Polskie Szlaki Wodne w skład której weszły następujące publikacje: „Projektowanie marin i przystani kajakowych”, „Inwestycje turystyczne nad wodą”, „Pętla Toruńska – przewodnik kajakowy” czy ostatnio wydane „Zasady etykiety i ceremoniału żeglarskiego”, publikacja poświęcona etykiecie żeglarskiej, która zapełniła dotkliwą lukę na rynku publikacji poświęconych tym aspektom.

Nie do przecenienia są także działania, być może mało widoczne, ale niezwykle ważnych z punktu widzenia interesów rozproszonego środowiska wodniackiego. To działania na rzecz legislacji w sprawach wodnych. Przedstawiciele CTW biorą udział w konsultacjach ustaw i rozporządzeń dotyczących nie tylko turystyki, ale także szeroko rozumianych kwestii prawnych związanych z wodą. Oprócz udziału w spotkaniach na forach komisji sejmowych są także aktywni w społecznych konsultacjach międzyresortowych poprzedzających ostateczne tworzenie zapisów ustaw. Niejednokrotnie głos CTW był słyszalny podczas obrad tych gremiów i brany pod uwagę przy tworzeniu nowych aktów prawnych. Na rzecz tych gremiów przedstawiciele Centrum opracowują również analizy sektorowe wspomagające proces decyzyjny i pokazujący omawiane zagadnienia z punktu widzenia praktyków. Podsumowując należy stwierdzić, że aktywność Centrum pokazuje, że jest to jednostka ważna dla środowiska wodniackiego, na stałe wpisała się w pejzaż podmiotów działających na rzecz tego środowiska, a jej codzienna systematyczna działalność, często niewidoczna, udowadnia, że jest potrzebna w dziele poprawy warunków do turystyki wodnej i promocji wypoczynku na wodzie. Skromne środki finansowe ograniczają możliwości poszerzenia działalności, jednak pomimo tych mankamentów udało się stworzyć Centrum będące ważnym elementem układanki wodniackiej PTTK.

Centrum Turystyki Wodnej PTTK

Poprawiony: wtorek, 20 czerwca 2017 14:14
 
Rozpoczęcie Rejsu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 20 czerwca 2017 13:58

Schronisko "Przysłop" - Barania Góra,15.06.2017, godz. 15.00.  Sztandarowy Rejs Żeglarsko - Motorowodny PTTK "Królowa Wisła 2017", od km "O" spławalnej Wisły w Broszkowicach koło Oświęcimia do Gdańska i Westerplatte.

Chcemy pokonać Kaskadę Górnej Wisły ze "sławną" już śluzą Przewóz. Pokazać piękno rzeki i postępujących zmian na jej brzegach, urodę mijanych miejscowości oraz przepięknych miejsc ulokowanych nad rzeką.
Zapraszamy wodniaków, nie tylko spod bandery PTTK, do wzięcia udziału w rejsie aby wspólnie pokazać, że Wisła to nie tylko niebieska kreska na mapie, ale organizmem który żyje i daje żyć. Wisła wcale nie jest ostatnią "dziką rzeką Europy", Wisła jest czasem krnąbrna, rwąca i nieprzewidywalna, czasem oschła i płytka, lecz zawsze piękna i majestatyczna.

Swą przygodę z rzeką w symboliczny sposób rozpoczęliśmy w dniu 15.06.2017 r. o godz. 15.00 przy schronisku Przysłop na stokach Baraniej Góry, obok jachtu  z postawionymi żaglami, a część wodną zaczynamy w dniu 17.06.2017 r. o godz. 17.00 w Broszkowicach koło Oświęcimia, od wręczenia Certyfikatów Km "0".
W ciągu 6 tygodni przepłyniemy całą rzekę by na Westerplatte w dniu 30.07.2017 r o godz. 12.00, w asyście wojskowej, podczas uroczystego apelu wręczyć upominki     i nagrody, a tym, którzy uczestniczyli w całym rejsie Złotą Odznakę "Szlak Wisły 941,3 km" i zakończyć rejs.


Poprawiony: wtorek, 20 czerwca 2017 14:10
 
Poradnik dla żeglarzy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 13 lutego 2017 17:51

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem dla żeglarzy i armatorów jachtów opracowanym przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Opracowanie powstało z myślą o żeglarzach, właścicielach i armatorach jachtów o długości do 24 m, aby ułatwić im orientację w obowiązujących normach prawnych oraz ich praktycznym zastosowaniu.

Poradnik dla żeglarzy i armatorów jachtów (pdf)

 
Rejs „Królowa Wisła 2017” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 24 stycznia 2017 16:58

REGULAMIN – PROGRAM

Sztandarowego Rejsu

„Królowa Wisła 2017”


Centrum Turystyki Wodnej PTTK

Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017


OD ŻEGLOWNEGO Km „0” WISŁY DO GDAŃSKA

15.06 – 30.07.2017

 

I. Cel i charakter imprezy.

Sztandarowy Rejs Żeglarsko - Motorowodny PTTK "Królowa Wisła 2017", od km "O" spławalnej Wisły w Broszkowicach koło Oświęcimia do Gdańska i Westerplatte. Pokonanie Kaskady Górnej Wisły ze "sławną" już śluzą Przewóz. Pokazanie piękna rzeki i postępujących zmian na jej brzegach, urody mijanych miejscowości i miast oraz przepięknych miejsc ulokowanych nad rzeką. Zwiedzanie Królewskich Miast Wisły, poznanie ich historii i zabytków, miast przytulonych do rzeki i tych odwróconych do niej plecami, miejsc ciekawych, harmonijnych i takich, o których nie wiedzieliśmy, że istnieją. Docenienie miejscowych inicjatyw samorządów lokalnych i miejscowej społeczności w rozwoju turystyki wodnej i wzięcie udziału w niektórych z nich. Poznanie historii rzeki i wydarzeń nad jej brzegami. Na całej długości rzeki będziemy uczestniczyli w wielu spotkaniach, imprezach, odwiedzimy wiele muzeów i miejsc historycznych.

W ciągu 6 tygodni przepłyniemy całą rzekę by na Westerplatte, przy asyście wojskowej, podczas uroczystego apelu, oddać hołd obrońcom wojskowej strażnicy, wręczyć upominki i nagrody, a tym, którzy uczestniczyli w całym rejsie Złotą Odznakę "Szlak Wisły 941,3 km" i zakończyć rejs.

Uczestnikom rejsu – żeglarzom i motorowodniakom chcemy pokazać urok nadwiślańskich krajobrazów, nauczyć jak należy chronić przyrodę dla przyszłych pokoleń. Władzom i samorządom miast leżących nad Wisłą, pragniemy przekazać przesłanie, że rzeka jest spławna i na jej bazie można budować nie tylko przystanie ale tworzyć lokalne i ogólnopolskie produkty turystyczne.

Rejs dla wszystkich chcących wspólnie przeżyć niezapomniane chwile, poznać ciekawe miejsca i ludzi, dla tych, którzy mają wiele czasu i dla tych, którzy zechcą przepłynąć tylko interesujący ich odcinek Wisły. Impreza dla posiadających własny sprzęt pływający.

Zapraszam wodniaków, nie tylko spod bandery PTTK, do wzięcia udziału w rejsie aby wspólnie pokazać, że Wisła to nie tylko niebieska kreska na mapie, ale organizm który żyje i daje żyć. Wisła wcale nie jest ostatnią "dziką rzeką Europy", Wisła jest czasem krnąbrna, rwąca i nieprzewidywalna, czasem oschła i płytka, ale zawsze piękna i majestatyczna.

 

II. Organizatorzy rejsu

- Centrum Turystyki Wodnej PTTK

ul. Senatorska 11

00-075 Warszawa

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 602 451 456

- Komisja Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK

 

III. Instytucje wspierające

- Zarząd Główny PTTK w Warszawie

- partnerzy:

- Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017,

- władze lokalne i samorządy,

- lokalne oddziały i kluby PTTK

 

IV. Adres organizatora wykonawczego

Górnośląski Oddział PTTK

ul. Staromiejska 4

00-013 Katowice

Nr konta nr 21105012141000000700556913 z dopiskiem „Królowa Wisła 2017”

 

V. Kierownictwo Rejsu

Komandor Rejsu – Wojtek Skóra, tel. 602 451 456, na jachcie „Amper”,                     e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Bosman – Ryszard Grzegorzewski tel. 604 116 185, na jachcie „Gniewko – Radosław”

 

VI. Świadczenia organizatora w ramach wpisowego dla sternika.

- dźwig w Broszkowicach wyposażony w trawersę,

- koszulka rejsowa polo dla sternika (rozmiar proszę podać w karcie zgłoszenia),

- czapeczka rejsowa dla sternika,

- banderka rejsowa,

- znaczek rejsowy (buton) dla całej załogi,

- opłaty śluzowe,

- opłaty postojowe,

- ubezpieczenie NNW,

- pieczątka okolicznościowa (do wykorzystania)

- skany informacji nawigacyjnych,

- naklejka rejsowa samoprzylepna,

- niespodzianki.

 

VII. Opłaty własne uczestników.

- koszulka rejsowa polo – 45 zł, (rozmiar proszę podać w karcie zgłoszenia),

- czapeczka rejsowa – 15 zł,

- wstęp do niektórych zwiedzanych obiektów,

- ubezpieczenie jachtu, OC własne armatora/sternika,

- paliwo do łodzi,

- wyżywienie i noclegi.

- mile widziane instrumenty muzyczne i inne rozweselające.

- humor i uśmiech obowiązkowe.

 

VIII. Wpisowe na samoorganizację imprezy.

I odcinek: Km „0” – Warszawa, od jachtu żaglowego lub motorowodnego 280 zł,

II odcinek: Warszawa – Bydgoszcz, od jachtu żaglowego lub motorowodnego 220 zł,

III odcinek: Bydgoszcz – Gdańsk, od jachtu żaglowego lub motorowodnego 350 zł.

Wpłata za całość rejsu -700 zł.

 

IX. Sprzęt pływający.

Jachty żaglowe i motorowodne zgłoszone do udziału w rejsie muszą być:

- być sprawne, w dobrym stanie technicznym – ubezpieczone,

- posiadające dokumenty rejestracyjne,

- wyposażone w niezbędny sprzęt ratunkowy, p.poż, w miarę możliwie w toaletę chemiczną.

Zgodnie z przepisami, silnik łodzi musi spełniać wymogi czystości spalin.

Posiadanie w/w wyposażenia jachtu będzie warunkiem dopuszczenia go do rejsu, bez względu na wcześniejsze jego zgłoszenie i poniesione koszty.

Za bezpieczeństwo załogi w czasie rejsu odpowiada sternik jachtu (zaleca się posiadanie ubezpieczenia OC - sternika).

 

X. Zgłoszenia

Zgłoszenia załóg na własnym lub czarterowym sprzęcie dokonują sternicy/ armatorzy – do organizatora rejsu (pkt. II) na załączonej karcie zgłoszeń w terminie do 25.05.16r.

Wpłatę za samofinansujący się rejs „Królowa Wisła 2017”, należy dokonać na konto Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach, nr 21105012141000000700556913, koniecznie z dopiskiem „Królowa Wisła 2017” (pkt. IV).

 

Ze względu na bardzo zmienne stany wody w Wiśle, pogodę lub inne niezależne od organizatora utrudnienia nawigacyjne i okoliczności, liczba odwiedzanych miejsc lub ich lokalizacja może ulec zmianie.

 

Założenia ogólne:

Po raz trzydziesty ósmy żeglarze śródlądowi wraz z motorowodniakami wyznaczają sobie spotkanie - wspólne pływanie, tym razem po królowej polskich rzek – Wiśle. Jest to jest najważniejsza impreza żeglarsko – motorowodną organizowana przez Centrum Turystyki Wodnej PTTK i Komisję Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK, przy wsparciu Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017, w ramach obchodów Roku rzeki Wisły 2017. Chcemy w ten sposób wziąć udział pod wspólnym logo Roku Rzeki Wisły w ogromnym wodniackim przedsięwzięciu popartym stosowną decyzją sejmu RP, obejmującym obszar kultury i dziedzictwa narodowego, rekreacji, sportu i turystyki, ekologii i natury oraz małej żeglugi wiślanej.

Będzie to już czwarta w historii rejsów PTTK wyprawa na tę rzekę, od rejsu w 1997 r na Millenium Państwa Polskiego, przez rejs powitania Unii Europejskiej na polskich wodach w 2004 roku oraz „pieszo – żeglarski” rejs z 2008 r.

Na trasie rejsu spotkamy się z wieloma utrudnieniami. Będzie to dla sterników mających różne doświadczenie i temperamenty, inną umiejętność współdziałania i współpracy, ale też i inne oczekiwania, sprawdzian umiejętności żeglarskich i motorowodniackich, zdyscyplinowania, wzajemnej pomocy oraz życzliwości w różnorodnych warunkach nawigacyjnych i pogodowych.

W roku bieżącym chcemy ponownie ożywić Szlak Wisły, pokazać jej piękno, udowodnić, że można i należy turystycznie i gospodarczo ją wykorzystać.

Zapraszamy też do współudziału w tym przedsięwzięciu władze i samorządy lokalne, gestorów przystani i gospodarzy miejsc ulokowanych nad rzeką, którzy widzą i rozumieją potrzebę zagospodarowywania nadwiślańskich brzegów i chcą odwrócić się twarzą w stronę Wisły - królowej polskich rzek.

Szczegółowy program rejsu (PDF)

Karta zgłoszeniowa

 

Zapraszam do udziału w rejsie

Komandor rejsu

Wojtek Skóra

Poprawiony: wtorek, 24 stycznia 2017 17:28
 
«pierwszapoprzednia12345następnaostatnia»

Strona 1 z 5

Joomla themes, affordable business hosting.