W weekend 25 - 26 maja 2013 r. na cyplu pomiędzy kanałem odrzańskim a Młynówką w Ścinawie Polskiej przedmieściu Oławy odbył się III Festiwal na Odrze „Piana Bosmana – Oława 2013”. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza miała charakter pikniku turystyczno-rekreacyjnego, połączonego z pokazami jednostek pływających, konkursami sportowymi i występami artystycznymi. Była to jednocześnie oficjalna inauguracja sezonu motowodniackiego 2013 na Dolnym Śląsku.

Główny cel imprezy to promocja rzeki Odry, a przede wszystkim miasta Oława i Mariny Oława – laureatów Nagrody Przyjaznego Brzegu 2012. To także promocja sportów wodnych, turystyki wodnej i rekreacji nad wodą, popularyzacja spędzania wolnego czasu nad wodą oraz integracja miłośników żeglarstwa i motorowodniactwa. Patronat nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Wojewoda Dolnośląski, a także Centrum Turystki Wodnej PTTK, Komisja Turystyki Żeglarskiej Zarządu Głównego PTTK i Oddział Wrocławski PTTK.

Festyn rozpoczął się w sobotę 25 maja o godz. 13.00 paradą jednostek pływających po Odrze. Paradę poprowadził statek pasażerski, za którym podążały łodzie motorowe i jachty. Po paradzie uroczyście podniesiono banderę, a Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec i burmistrz Oławy Franciszek Październik ogłosili otwarcie imprezy.

W trakcie uroczystości otwarcia przedstawiciel Centrum Turystyki Wodnej PTTK Leszek Mulka wręczył burmistrzowi Oławy dyplom Nagrody Przyjaznego Brzegu 2012 „Za marinę wprowadzającą miasto nad Odrą do polskiej turystyki wodnej”, a następnie odczytał list gratulacyjny dyrektora Centrum Turystki Wodnej PTTK Wojciecha Skóry z okazji III Festiwalu na Odrze „Piana Bosmana”.

Uroczystość otwarcia uświetniała Orkiestra Dęta Ośrodka Kultury w Oławie.

Pierwszy dzień imprezy odbył się pod hasłem "Sobota dla wodniaków". Były i wodne i koncertowe atrakcje. Przez cały czas publiczność bawił Bilguun Ariunbaatar, znany m.in. z programu telewizyjnego "Szymon Majewski Show".

Atrakcją pierwszego dnia imprezy był Konkurs „Pływania na Byle Czym”, w którym rywalizowało 8 niezwykłych pływadeł. Pomysłowość konstruktorów była zadziwiająca. Największe uznanie uzyskała „Weselna WENA” – niezwykle barwna weselna tratwa – i właśnie ona zdobyła główną nagrodę 4.000 zł ufundowaną przez właściciela Mariny Oława Tomka Strażyńskiego.

Drugie miejsce i nagrodę 2.500 zł, ufundowaną przez Burmistrza Oławy, zdobył „Dziad Polski” – pływadło z Augustowa.  A trzecie miejsce  i nagrodę 1.500 zł, również ufundowaną przez Burmistrza Oławy wywalczyła Jelczańska Straż Ogniowa.

Na scenie koncertowały zespoły "YanTa Odra" i "Za Horyzontem", a na Odrze odbywały się wyścigi motorówek i skuterów wodnych. Natomiast po południu, na statku pasażerskim pływającym po Odrze do Brzegu, grupa muzyków w ramach programu „Z orkiestrą po Odrze” prezentowała znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej.

Wieczorem wystąpił znany i lubiany zespół szantowy „Zejman & Garkumpel”, który wspaniale bawił  publiczność.

Drugi dzień odbywał się pod hasłem "Familijna niedziela".

Do południa trwały treningi załóg na smoczych łodziach, które po południu dzielnie walczyły o Puchar Wojewody Dolnośląskiego. W tym czasie odbywały się spotkania z piosenką "Na żeglarską nutę", w których wspólnie z zespołem "Zejman & Garkumpel" występowali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych Oławy. To była naprawdę wspaniała zabawa.

Równolegle odbywał się konkurs wiedzy o Odrze. W konkursie należało wymienić 10 miast leżących nad Odrą. A zwycięzcy otrzymali pięknie ilustrowany album  „Sławy polskiego sportu”.

Finałem imprezy, jak co roku, był wyścig samorządowców na łodziach smoczych o „Puchar Wojewody Dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy”. W tegorocznym wyścigu startowało 10 załóg, gorąco dopingowanych przez entuzjastów tych widowiskowych zawodów.

I miejsce zdobyła załoga Kogeneracji S.A. z Wrocławia, II miejsce załoga Gminy Oława, a III miejsce – Klecińskie Towarzystwo Wioślarskie z Wrocławia.

Po tych „smoczych” emocjach odbyły pokazy ratownictwa wodnego z udziałem psów – ulubieńców dzieci i dorosłych oraz pogadanki ratowników WOPR na temat bezpieczeństwa na wodzie.

Festiwal „Piana Bosmana – Oława 2013” zakończył się pokazem poduszkowców i koncertem  zespołów: „Zejman & Garkumpel”, „Mechanicy Shanty” i  „The Voice”.

Przez cały czas trwania imprezy odbywały się rejsy po Odrze do Brzegu nowym statkiem pasażerskim Mariny Oława.

Mimo nie najlepszej pogody zainteresowanie imprezą było większe niż oczekiwano.  III Festiwal na Odrze „Piana Bosmana – Oława 2013” był imprezą naprawdę udaną. Można powiedzieć, że „Piana Bosmana” wpisała się na stale do kalendarza imprez Oławy i Dolnego Śląska.

Leszek Mulka