REGULAMIN – PROGRAM

Sztandarowego Rejsu

„Królowa Wisła 2017”


Centrum Turystyki Wodnej PTTK

Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017


OD ŻEGLOWNEGO Km „0” WISŁY DO GDAŃSKA

15.06 – 30.07.2017

 

I. Cel i charakter imprezy.

Sztandarowy Rejs Żeglarsko - Motorowodny PTTK "Królowa Wisła 2017", od km "O" spławalnej Wisły w Broszkowicach koło Oświęcimia do Gdańska i Westerplatte. Pokonanie Kaskady Górnej Wisły ze "sławną" już śluzą Przewóz. Pokazanie piękna rzeki i postępujących zmian na jej brzegach, urody mijanych miejscowości i miast oraz przepięknych miejsc ulokowanych nad rzeką. Zwiedzanie Królewskich Miast Wisły, poznanie ich historii i zabytków, miast przytulonych do rzeki i tych odwróconych do niej plecami, miejsc ciekawych, harmonijnych i takich, o których nie wiedzieliśmy, że istnieją. Docenienie miejscowych inicjatyw samorządów lokalnych i miejscowej społeczności w rozwoju turystyki wodnej i wzięcie udziału w niektórych z nich. Poznanie historii rzeki i wydarzeń nad jej brzegami. Na całej długości rzeki będziemy uczestniczyli w wielu spotkaniach, imprezach, odwiedzimy wiele muzeów i miejsc historycznych.

W ciągu 6 tygodni przepłyniemy całą rzekę by na Westerplatte, przy asyście wojskowej, podczas uroczystego apelu, oddać hołd obrońcom wojskowej strażnicy, wręczyć upominki i nagrody, a tym, którzy uczestniczyli w całym rejsie Złotą Odznakę "Szlak Wisły 941,3 km" i zakończyć rejs.

Uczestnikom rejsu – żeglarzom i motorowodniakom chcemy pokazać urok nadwiślańskich krajobrazów, nauczyć jak należy chronić przyrodę dla przyszłych pokoleń. Władzom i samorządom miast leżących nad Wisłą, pragniemy przekazać przesłanie, że rzeka jest spławna i na jej bazie można budować nie tylko przystanie ale tworzyć lokalne i ogólnopolskie produkty turystyczne.

Rejs dla wszystkich chcących wspólnie przeżyć niezapomniane chwile, poznać ciekawe miejsca i ludzi, dla tych, którzy mają wiele czasu i dla tych, którzy zechcą przepłynąć tylko interesujący ich odcinek Wisły. Impreza dla posiadających własny sprzęt pływający.

Zapraszam wodniaków, nie tylko spod bandery PTTK, do wzięcia udziału w rejsie aby wspólnie pokazać, że Wisła to nie tylko niebieska kreska na mapie, ale organizm który żyje i daje żyć. Wisła wcale nie jest ostatnią "dziką rzeką Europy", Wisła jest czasem krnąbrna, rwąca i nieprzewidywalna, czasem oschła i płytka, ale zawsze piękna i majestatyczna.

 

II. Organizatorzy rejsu

- Centrum Turystyki Wodnej PTTK

ul. Senatorska 11

00-075 Warszawa

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 602 451 456

- Komisja Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK

 

III. Instytucje wspierające

- Zarząd Główny PTTK w Warszawie

- partnerzy:

- Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017,

- władze lokalne i samorządy,

- lokalne oddziały i kluby PTTK

 

IV. Adres organizatora wykonawczego

Górnośląski Oddział PTTK

ul. Staromiejska 4

00-013 Katowice

Nr konta nr 21105012141000000700556913 z dopiskiem „Królowa Wisła 2017”

 

V. Kierownictwo Rejsu

Komandor Rejsu – Wojtek Skóra, tel. 602 451 456, na jachcie „Amper”,                     e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bosman – Ryszard Grzegorzewski tel. 604 116 185, na jachcie „Gniewko – Radosław”

 

VI. Świadczenia organizatora w ramach wpisowego dla sternika.

- dźwig w Broszkowicach wyposażony w trawersę,

- koszulka rejsowa polo dla sternika (rozmiar proszę podać w karcie zgłoszenia),

- czapeczka rejsowa dla sternika,

- banderka rejsowa,

- znaczek rejsowy (buton) dla całej załogi,

- opłaty śluzowe,

- opłaty postojowe,

- ubezpieczenie NNW,

- pieczątka okolicznościowa (do wykorzystania)

- skany informacji nawigacyjnych,

- naklejka rejsowa samoprzylepna,

- niespodzianki.

 

VII. Opłaty własne uczestników.

- koszulka rejsowa polo – 45 zł, (rozmiar proszę podać w karcie zgłoszenia),

- czapeczka rejsowa – 15 zł,

- wstęp do niektórych zwiedzanych obiektów,

- ubezpieczenie jachtu, OC własne armatora/sternika,

- paliwo do łodzi,

- wyżywienie i noclegi.

- mile widziane instrumenty muzyczne i inne rozweselające.

- humor i uśmiech obowiązkowe.

 

VIII. Wpisowe na samoorganizację imprezy.

I odcinek: Km „0” – Warszawa, od jachtu żaglowego lub motorowodnego 280 zł,

II odcinek: Warszawa – Bydgoszcz, od jachtu żaglowego lub motorowodnego 220 zł,

III odcinek: Bydgoszcz – Gdańsk, od jachtu żaglowego lub motorowodnego 350 zł.

Wpłata za całość rejsu -700 zł.

 

IX. Sprzęt pływający.

Jachty żaglowe i motorowodne zgłoszone do udziału w rejsie muszą być:

- być sprawne, w dobrym stanie technicznym – ubezpieczone,

- posiadające dokumenty rejestracyjne,

- wyposażone w niezbędny sprzęt ratunkowy, p.poż, w miarę możliwie w toaletę chemiczną.

Zgodnie z przepisami, silnik łodzi musi spełniać wymogi czystości spalin.

Posiadanie w/w wyposażenia jachtu będzie warunkiem dopuszczenia go do rejsu, bez względu na wcześniejsze jego zgłoszenie i poniesione koszty.

Za bezpieczeństwo załogi w czasie rejsu odpowiada sternik jachtu (zaleca się posiadanie ubezpieczenia OC - sternika).

 

X. Zgłoszenia

Zgłoszenia załóg na własnym lub czarterowym sprzęcie dokonują sternicy/ armatorzy – do organizatora rejsu (pkt. II) na załączonej karcie zgłoszeń w terminie do 25.05.16r.

Wpłatę za samofinansujący się rejs „Królowa Wisła 2017”, należy dokonać na konto Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach, nr 21105012141000000700556913, koniecznie z dopiskiem „Królowa Wisła 2017” (pkt. IV).

 

Ze względu na bardzo zmienne stany wody w Wiśle, pogodę lub inne niezależne od organizatora utrudnienia nawigacyjne i okoliczności, liczba odwiedzanych miejsc lub ich lokalizacja może ulec zmianie.

 

Założenia ogólne:

Po raz trzydziesty ósmy żeglarze śródlądowi wraz z motorowodniakami wyznaczają sobie spotkanie - wspólne pływanie, tym razem po królowej polskich rzek – Wiśle. Jest to jest najważniejsza impreza żeglarsko – motorowodną organizowana przez Centrum Turystyki Wodnej PTTK i Komisję Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK, przy wsparciu Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017, w ramach obchodów Roku rzeki Wisły 2017. Chcemy w ten sposób wziąć udział pod wspólnym logo Roku Rzeki Wisły w ogromnym wodniackim przedsięwzięciu popartym stosowną decyzją sejmu RP, obejmującym obszar kultury i dziedzictwa narodowego, rekreacji, sportu i turystyki, ekologii i natury oraz małej żeglugi wiślanej.

Będzie to już czwarta w historii rejsów PTTK wyprawa na tę rzekę, od rejsu w 1997 r na Millenium Państwa Polskiego, przez rejs powitania Unii Europejskiej na polskich wodach w 2004 roku oraz „pieszo – żeglarski” rejs z 2008 r.

Na trasie rejsu spotkamy się z wieloma utrudnieniami. Będzie to dla sterników mających różne doświadczenie i temperamenty, inną umiejętność współdziałania i współpracy, ale też i inne oczekiwania, sprawdzian umiejętności żeglarskich i motorowodniackich, zdyscyplinowania, wzajemnej pomocy oraz życzliwości w różnorodnych warunkach nawigacyjnych i pogodowych.

W roku bieżącym chcemy ponownie ożywić Szlak Wisły, pokazać jej piękno, udowodnić, że można i należy turystycznie i gospodarczo ją wykorzystać.

Zapraszamy też do współudziału w tym przedsięwzięciu władze i samorządy lokalne, gestorów przystani i gospodarzy miejsc ulokowanych nad rzeką, którzy widzą i rozumieją potrzebę zagospodarowywania nadwiślańskich brzegów i chcą odwrócić się twarzą w stronę Wisły - królowej polskich rzek.

Szczegółowy program rejsu (PDF)

Karta zgłoszeniowa

 

Zapraszam do udziału w rejsie

Komandor rejsu

Wojtek Skóra