Reklama
Zlot ITŻ - relacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 10 listopada 2011 14:34

XXVIII Zlot i Kurs Instruktorów Turystyki Żeglarskiej PTTK

„Wdzydze Kiszewskie 2011”

XXVIII Zlot i Kurs Instruktorów Turystyki Żeglarskiej „Wdzydze Kiszewskie 2011” oraz spotkanie porejsowe uczestników rejsów Pętlą Wielkopolska i Dnieprem stało się przemiłym akcentem kończącym sezon żeglarski 2011 w PTTK.

I choć zapowiadane załamanie pogody mogło wielu zniechęcić, to jednak stali i wierni uczestnicy zlotów stawili się w komplecie. Do przepięknie usytuowanej na Kaszubach Stanicy Wodnej PTTK we Wdzydzach Kiszewskich już w godzinach dopołudniowych 6.10.11 zaczęli dojeżdżać pierwsi uczestnicy zlotu. Choć trafienie do stanicy   położonej wśród lasów nad jeziorem Wdzydzkim, o bardzo urozmaiconej linii brzegowej, sprawiło kilku uczestnikom spore trudności to wola spotkania przypomniała im dawno zapomniane zuchowe sprawności „tropiciela” i „zaradności życiowej”.

Gospodarz stanicy Zbyszek Galiński z wrodzona sobie gościnnością rozlokowywał błyskawicznie przyjeżdżających uczestników. A było co robić, gdyż w sumie 56 osób zjawiało się i wyjeżdżało w czasie całego trzydniowego pobytu - niestety odległość od miejsca zamieszkania, obowiązki służbowe i rodzinne powodowały „ciągły ruch w interesie”.

Pogoda pomimo zapowiadanego zimna i deszczu dopisała nam wyśmienicie i już pierwszy czwartkowy wieczór stał się okazją do spotkań i wspomnień.

Program zlotu i kursu został tak przygotowany, aby z letniej kondycji i sprawności fizycznej jak najwięcej zostało na zimowe wieczory. W piątek, zaraz po śniadaniu grupa odważnych wyruszyła ze Stanicy na około 20 km wycieczkę rowerową prowadzoną przez Zbyszka Galińskiego i biegnącą w większości leśnymi duktami       i szutrowymi drogami.

Nieśpieszne tempo wycieczki, doskonała pogoda i kaszubska przyroda sprawiły „rowerzystom” ogromna przyjemność, wyzwoliły nowe pokłady energii  i zdecydowanie zaostrzyły apetyt. A, że Wdzydze to nie tylko woda, ale i skansen, więc i tam kilka osób postanowiło spędzić piątkowe przedpołudnie. Do obiadu odbyło się jeszcze pierwsze seminarium dla uczestników kursu Instruktorów Turystyki Żeglarskiej, a prowadzący je Kol. Maciej Grzemski przeprowadził zajęcia w tak interesujący i wciągający do późniejszej dyskusji sposób, że wiele osób z ogromnym zaciekawieniem przysłuchiwało się wykładowi w myśl zasady: „że warto przypomnieć sobie to, co się kiedyś nauczyło”.

Po krótkiej poobiedniej sjeście wybraliśmy się na wycieczkę kajakową, co jak się później okazało, dla wielu było okazją by po wielu latach ponownie wsiąść do tej wąziutkiej łupinki. Przy pomocy obsługi stanicy bardzo sprawnie ulokowaliśmy się w dwu i jednoosobowych kajakach ale…. Sam bezlitośnie przekonałem się, że na pół metrowej szerokości kajaku nie można zbyt wielu rzeczy robić na raz. Próba poprawienia położonego na dnie aparatu fotograficznego i telefonu spowodowała, że wylądowałem w wodzie obok wywróconego do góry dnem kajaka.

Na szczęście woda do kolan i sprzęt elektroniczny umieszczony był w pokrowcu, więc oprócz ogólnej wesołości nie poskutkowało to większymi stratami. Najbardziej ucierpiał w kieszeni bloczek KP wpłat uczestników, na szczęście tylko jednym rogiem miał bliższy kontakt z wodą jez. Wdzydzkiego. Cóż nawet największym – wzrostem - przytrafiają się wpadki.

Szybka zmiana mokrych ciuchów i mogłem wskoczyć do busa, by jeszcze z kilkoma osobami, które nad kajakarstwo preferowały jazdę na „kołach”, dojechać do miejsca zakończenia spływu kajakowego i ogniska z pieczonymi kiełbaskami.


Powrót z ogniska trzema zaprzęgami konnymi, z pochodniami - wszystkim sprawił ogromną przyjemność, tym bardziej, że trwał blisko 1,5 godziny.


A to nie był koniec atrakcji przewidzianych na ten dzień. Pomimo zimna ciągnącego z nad wody, kolacja w altanie grillowej bardzo pobudziła kubki smakowe (karczek, pstrąg, kaszanka i skrzydełka z kurczaka), co było widać po szybkości jej pałaszowania. Na szczęście  wszystko co zostało, mogliśmy już spokojnie spożyć w ciepełku w tawernie, przy bardzo zróżnicowanej muzyce granej na „żywo”.

Wieczór minął bardzo szybko, niestety piejący kur zaczął wyganiać z tawerny roztańczone towarzystwo.

Sobotni konkurs „grzybobrania” pomimo dość mizernych wyników (ogólny brak grzybów w lesie) miał przynajmniej jeszcze jedną zaletę. Mogliśmy na własnych nogach zwiedzić okolicę, napawać się cudowną już jesienną przyrodą, pooddychać czystym porannym powietrzem. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się po obiedzie i przyniosło sporą acz miłą niespodziankę dla jego uczestników.

Przed obiadem odbyła się jeszcze jedna sesja wykładów dla trzech uczestników kursu, zakończona rozmowami kwalifikacyjnymi. Tak jak poprzednio bardzo sprawnie tę część zlotu poprowadził Kol. Maciek Grzemski. I już wszyscy mogliśmy pogratulować uzyskania uprawnień nowym Instruktorom Turystyki Żeglarskiej PTTK.

Po obiedzie zgodnie z programem odbyła się prezentacja zdjęć z rejsów Pętlą Wielkopolską i Dnieprem.

Prawie każde ze zdjęć wywoływało u oglądających wiele wspomnień, wzruszeń i humorystycznych komentarzy, a często i nostalgię za przeżytą przygodą, za spotkaniami z interesującymi osobami, pięknymi, niekiedy czarującymi miejscami. I prawie zobowiązanie…. płyniemy w przyszłym roku. Bo zgodnie z Naszą dewizą: „nie ważne gdzie, najważniejsze w jakim towarzystwie”.

Konkurs „grzybobrania” z atrakcyjnymi bonusami wygrała Żaneta H.- jako nagrodę otrzymała butelkę szampana, drugie miejsce Ewa M.- dwie butelki szampana, trzecie miejsce Hania K.- trzy butelki szampana. Przy ogólnym śmiechu i konsternacji zwyciężczyni, wspólnymi siłami uczestników zlotu, zrobiliśmy „strzelający” użytek ze wszystkich nagród.

Potem tylko kolacja, muzyka na „żywo” i zajęcia w podgrupach.

Ostatnie niedzielne śniadanie z ogromną ilością jajecznicy wyśmienicie wszystkim smakowało i choć troszkę złagodziło świadomość rychłego rozstania i wyjazdu do swych macierzystych portów zamieszkania.

Jeszcze tylko wspólne omówienie przyszłorocznych żeglarskich planów, trasy sztandarowego rejsu KTŻ na niemieckie wody jez. Muritz i kanały Berlina oraz miejsca następnego zlotu w Porcie Uraz nad Odrą koło Wrocławia.

Aby na dłużej zapamiętać tak gościnną Stanicę i jej gospodarza, chętni wdrapali się jeszcze na 35 m wieżę widokową, by z góry nasycić oczy wspaniałą panoramą jezior Wdzydzkich i by w duchu pomarzyć o szybkim powrocie do tak cudownego miejsca.

Obiad choć bardzo smaczny i jak zwykle obfity minął szybko i w milczeniu, bo nieuchronność pożegnań i wyjazdu jakoś nie sprzyjała dotychczasowemu radosnemu nastrojowi. Długo potem trwały pożegnania, uściski i obietnice niedalekich wzajemnych spotkań, wspólnych rejsów, przeżycia następnych przygód, zwiedzania nowych miejsc.

Bo świadomość bycia razem w takim towarzystwie, w Naszym Towarzystwie jest ogromna.

Do zobaczenia na następnych rejsach i zlotach, ścieżkach i drogach przygody.

 

Wojtek Skóra

Poprawiony: czwartek, 10 listopada 2011 15:46
 
Denne podatki za urządzenia wodne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 20 czerwca 2011 18:37

Denne podatki za urządzenia wodne

Męczę się z tym tekstem, bo chciałbym być i szczery, i uprzejmy. Ostatecznie czasem spotykam się z różnymi VIP, w tym decydującymi o poniższej sprawie. Więc szczerze, czy uprzejmie?

Jeden z przyjaciół napisał do mnie:

„byłem ostatnio w Senacie RP na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu do spraw Rozwoju Dróg Wodnych i Turystyki Wodnej. Zespół w mocno okrojonym składzie spotkał się z przedstawicielami mazurskich wiosek żeglarskich w języku "westmenów" zwanych marinami czyli portów, przystani i pomostów.

Dostali oni z warszawskiego RZGW faktury (za 3 lata wstecz) "za bezumowne korzystanie z gruntów zalanych wodą" na których są zlokalizowane ich pomosty. Kwoty są wcale, wcale. Porcik "Pod Czarnym Łabędziem" w Rydzewie tylko 80 000 zł. Inni podobnie. "Wioska Żeglarska" w Mikołajkach ponieważ nie zapłaciła, w ciągu miesiąca ma zdemontować pomosty, podobnie były "Almatur" w Giżycku (tam trzeba będzie pirsy wysadzić w powietrze bo żelbetonowych konstrukcji posadowionych na dnie nie da się "zdemontować").

Poprawiony: poniedziałek, 20 czerwca 2011 18:57
Więcej…
 
Zawiadomienie o rejsie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 02 czerwca 2011 12:31

Z ogromna satysfakcją informuję, że w dniu 25.06.2011 roku w Nakle nad Notecią

rozpoczynamy

XXXIII Ogólnopolski Rodzinny Rejs

Żeglarsko-Motorowodny PTTK i PZŻ

„Pętla Wielkopolska 2011”

 

Komandor Rejsu

Wojtek Skóra      

Biuletyn informacyjny rejsu

Formularz zgłoszeniowy

Poprawiony: czwartek, 02 czerwca 2011 12:41
 
Nagrody im. Leonida Teligi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 31 maja 2011 19:26

W piątek 27 maja 2011 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie zostały wręczone nagrody im. Leonida Teligi za rok 2010.


  • W kategorii publikacja o tematyce żeglarskiej nagrodę otrzymał Jacek Czajewski za książkę „Morze i żagle w poezji polskiej".

 

  • W kategorii wyczyn sportowy nagrodę otrzymał Piotr Myszka za tytuł mistrza świata w olimpijskiej klasie RS:X.


  • W kategorii popularyzacja żeglarstwa nagrodę otrzymał magazyn „Szkwał" Wrocławskiego OZŻ  za wkład w popularyzację i rozwój polskiego żeglarstwa.

 

Gratuluję wszystkim laureatom. Tym bardziej, iż redakcja „Szkwału” jest także laureatem ostatniej edycji konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu.

 

Mirosław Czerny

Poprawiony: wtorek, 31 maja 2011 19:40
 
Generał Mariusz Zaruski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 05 maja 2011 20:24

8 kwietnia minęło 70 lat od śmierci generała Mariusza Zaruskiego, człowieka wielce zasłużonego dla Polski i dla polskiego żeglarstwa.

Działalność gen. Mariusza Zaruskiego miała charakter ogólnopolski i ogólnonarodowy, a Sejm RP uchwałą z dnia 12 stycznia 2007 r. uznał, iż: „generał Zaruski dobrze zasłużył się Polsce”. Dlatego oficjalne uroczystości upamiętniające postać Generała będą mają charakter państwowy, a symboliczne miejsce wiecznego spoczynku Generała, jako miejsce pamięci narodowej, znalazło się pod opieką Państwa Polskiego.

Patronat nad obchodami 70. rocznicy śmierci generała Mariusza Zaruskiego objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Koordynatorem i współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest Kancelaria Prezydenta RP. Jest ono realizowane wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim, Polskim Związkiem Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego, Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym, Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą m.in. przedstawiciele PZŻ: Wojciech Borzyszkowski, Stanisław Latek oraz Wojciech Skóra, reprezentujący również PTTK.

Celem tego przedsięwzięcia jest przypomnienie osoby Generała i ożywienie jego dzieła, jakim było stworzenie polskiego żeglarstwa morskiego i morskie wychowanie młodzieży, zasługi dla harcerstwa, taternictwa, turystyki górskiej, narciarstwa i ratownictwa górskiego.

Główne uroczystości upamiętniające gen. Mariusza Zaruskiego oraz przejęcie przez Państwo Polskie opieki nad jego miejscami Jego Pamięci odbyły się 18 kwietnia 2011 r. w Chersoniu.

Program uroczystości był bardzo bogaty, m.in.:

- przy tablicy pamięci generała Zaruskiego w kościele katolickim przy ul. Suworowa żołnierze Wojska Polskiego wystawili posterunek honorowy, złożono kwiaty i została odprawiona w Jego intencji msza święta,

- podzwonne dla generała Zaruskiego – 70 uderzeń dzwonu z wieży kościelnej,

- przy grobie gen. Zaruskiego żołnierze Wojska Polskiego wystawili posterunek honorowy i oddali honory wojskowe oraz złożono wieńce,

- wspólny śpiew „Na pokładzie Zawiszy” oraz koncert na trąbce „Capstrzyk” i „Śpij kolego”.

Stronę polską reprezentowali przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta RP, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przedstawiciele środowisk żeglarskich, górskich i turystycznych, harcerstwa oraz szkół im. gen. Zaruskiego.

W trakcie uroczystości Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, prof. Andrzej Kunert w imieniu Państwa Polskiego przekazał opiekę nad grobem i miejscami poświęconymi pamięci generała Zaruskiego przedstawicielom Polonii chersońskiej.Natomiast przedstawiciel Prezydenta RP przekazał merowi Chersonia puchar przechodni im. gen. Zaruskiego, ufundowany przez Prezydenta RP dla zwycięzcy biegu w dorocznych regatach organizowanych w Dni Chersonia.

 

Przewiduje się kontynuację obchodów rocznicy śmierci gen. Zaruskiego o mniej uroczystym, ale za to bardziej żeglarskim, charakterze:

- żeglarsko - motorowodny rejs pamięci gen. Mariusza Zaruskiego Warszawa – Chersoń, rzekami Wisła, Bug, Prypeć, Dniepr, w dniach 20 lipca – 25 września 2011 r.,

- udział polskich załóg w regatach żeglarskich 18 września w ramach Dni Chersonia,

- dziewiczy rejs, po odbudowie i remoncie, żaglowca „Generał Zaruski” do Chersonia w celu oddania hołdu prochom Generała.

Apelujemy do braci żeglarskiej - uczcijcie pamięć generała Zaruskiego, przypomnijcie Jego zasługi dla Polski i żeglarstwa. Może jakiś rejs, jakąś imprezę warto nazwać Jego imieniem ?

Leszek Mulka

Poprawiony: czwartek, 05 maja 2011 20:40
 
Rewitalizacja dróg wodnych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 21 kwietnia 2011 21:27

Już po raz piąty w Bydgoszczy organizowana jest konferencja na temat rewitalizacji dróg wodnych, tym razem pod kątem turystyki i rekreacji. Nie da się ukryć, iż jest to efekt corocznego udziału przedstawicieli Centrum Turystyki Wodnej PTTK, które także w tym roku jest współorganizatorem konferencji.

Jednym z tematów wiodących będą coraz bardziej popularne projekty sieciowe dla poszczególnych szlaków wodnych i akwenów. Wierzę, iż z racji tematu tym razem poza przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury obecni będą goście z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zapraszam w imieniu organizatorów i zachęcam do przekazywania informacji innym osobom, potencjalnie zainteresowanym.

 

W załączeniu materiały do pobrania.

Pobierz informacje PL

Pobierz informacje ENG

Pobierz zgłoszenie PL

Pobierz zgłoszenie ENG

Mirosław Czerny

Dyrektor ds. programowych

Centrum Turystyki Wodnej PTTK

Poprawiony: czwartek, 05 maja 2011 20:57
 
«pierwszapoprzednia123456789następnaostatnia»

Strona 8 z 9

Joomla themes, affordable business hosting.