Reklama
Piana Bosmana PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 20 czerwca 2013 08:44

W weekend 25 - 26 maja 2013 r. na cyplu pomiędzy kanałem odrzańskim a Młynówką w Ścinawie Polskiej przedmieściu Oławy odbył się III Festiwal na Odrze „Piana Bosmana – Oława 2013”. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza miała charakter pikniku turystyczno-rekreacyjnego, połączonego z pokazami jednostek pływających, konkursami sportowymi i występami artystycznymi. Była to jednocześnie oficjalna inauguracja sezonu motowodniackiego 2013 na Dolnym Śląsku.

Główny cel imprezy to promocja rzeki Odry, a przede wszystkim miasta Oława i Mariny Oława – laureatów Nagrody Przyjaznego Brzegu 2012. To także promocja sportów wodnych, turystyki wodnej i rekreacji nad wodą, popularyzacja spędzania wolnego czasu nad wodą oraz integracja miłośników żeglarstwa i motorowodniactwa. Patronat nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Wojewoda Dolnośląski, a także Centrum Turystki Wodnej PTTK, Komisja Turystyki Żeglarskiej Zarządu Głównego PTTK i Oddział Wrocławski PTTK.

Festyn rozpoczął się w sobotę 25 maja o godz. 13.00 paradą jednostek pływających po Odrze. Paradę poprowadził statek pasażerski, za którym podążały łodzie motorowe i jachty. Po paradzie uroczyście podniesiono banderę, a Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec i burmistrz Oławy Franciszek Październik ogłosili otwarcie imprezy.

W trakcie uroczystości otwarcia przedstawiciel Centrum Turystyki Wodnej PTTK Leszek Mulka wręczył burmistrzowi Oławy dyplom Nagrody Przyjaznego Brzegu 2012 „Za marinę wprowadzającą miasto nad Odrą do polskiej turystyki wodnej”, a następnie odczytał list gratulacyjny dyrektora Centrum Turystki Wodnej PTTK Wojciecha Skóry z okazji III Festiwalu na Odrze „Piana Bosmana”.

Uroczystość otwarcia uświetniała Orkiestra Dęta Ośrodka Kultury w Oławie.

Pierwszy dzień imprezy odbył się pod hasłem "Sobota dla wodniaków". Były i wodne i koncertowe atrakcje. Przez cały czas publiczność bawił Bilguun Ariunbaatar, znany m.in. z programu telewizyjnego "Szymon Majewski Show".

Atrakcją pierwszego dnia imprezy był Konkurs „Pływania na Byle Czym”, w którym rywalizowało 8 niezwykłych pływadeł. Pomysłowość konstruktorów była zadziwiająca. Największe uznanie uzyskała „Weselna WENA” – niezwykle barwna weselna tratwa – i właśnie ona zdobyła główną nagrodę 4.000 zł ufundowaną przez właściciela Mariny Oława Tomka Strażyńskiego.

Drugie miejsce i nagrodę 2.500 zł, ufundowaną przez Burmistrza Oławy, zdobył „Dziad Polski” – pływadło z Augustowa.  A trzecie miejsce  i nagrodę 1.500 zł, również ufundowaną przez Burmistrza Oławy wywalczyła Jelczańska Straż Ogniowa.

Na scenie koncertowały zespoły "YanTa Odra" i "Za Horyzontem", a na Odrze odbywały się wyścigi motorówek i skuterów wodnych. Natomiast po południu, na statku pasażerskim pływającym po Odrze do Brzegu, grupa muzyków w ramach programu „Z orkiestrą po Odrze” prezentowała znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej.

Wieczorem wystąpił znany i lubiany zespół szantowy „Zejman & Garkumpel”, który wspaniale bawił  publiczność.

Drugi dzień odbywał się pod hasłem "Familijna niedziela".

Do południa trwały treningi załóg na smoczych łodziach, które po południu dzielnie walczyły o Puchar Wojewody Dolnośląskiego. W tym czasie odbywały się spotkania z piosenką "Na żeglarską nutę", w których wspólnie z zespołem "Zejman & Garkumpel" występowali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych Oławy. To była naprawdę wspaniała zabawa.

Równolegle odbywał się konkurs wiedzy o Odrze. W konkursie należało wymienić 10 miast leżących nad Odrą. A zwycięzcy otrzymali pięknie ilustrowany album  „Sławy polskiego sportu”.

Finałem imprezy, jak co roku, był wyścig samorządowców na łodziach smoczych o „Puchar Wojewody Dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy”. W tegorocznym wyścigu startowało 10 załóg, gorąco dopingowanych przez entuzjastów tych widowiskowych zawodów.

I miejsce zdobyła załoga Kogeneracji S.A. z Wrocławia, II miejsce załoga Gminy Oława, a III miejsce – Klecińskie Towarzystwo Wioślarskie z Wrocławia.

Po tych „smoczych” emocjach odbyły pokazy ratownictwa wodnego z udziałem psów – ulubieńców dzieci i dorosłych oraz pogadanki ratowników WOPR na temat bezpieczeństwa na wodzie.

Festiwal „Piana Bosmana – Oława 2013” zakończył się pokazem poduszkowców i koncertem  zespołów: „Zejman & Garkumpel”, „Mechanicy Shanty” i  „The Voice”.

Przez cały czas trwania imprezy odbywały się rejsy po Odrze do Brzegu nowym statkiem pasażerskim Mariny Oława.

Mimo nie najlepszej pogody zainteresowanie imprezą było większe niż oczekiwano.  III Festiwal na Odrze „Piana Bosmana – Oława 2013” był imprezą naprawdę udaną. Można powiedzieć, że „Piana Bosmana” wpisała się na stale do kalendarza imprez Oławy i Dolnego Śląska.

Leszek Mulka

Poprawiony: czwartek, 20 czerwca 2013 09:26
 
50 lat Morki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 19 czerwca 2013 19:22

W dniu 8 czerwca 2013 roku, przy pięknej pogodzie, na terenie przystani żeglarskiej przy ul. Rybaki w Płocku, odbyły się uroczystości 50-lecia istnienia szacownego i zasłużonego dla rozwoju żeglarstwa na Mazowszu i w Polsce Oddziału Żeglarsko-Motorowodnego PTTK Morka.

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście w osobach:

-Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika,

-Starosty Płockiego Michała Boszko,

-Prezydenta Miasta Andrzeja Nowakowskiego,

-Dyrektora Centrum Turystyki Wodnej PTTK Wojciecha Skóry,

-Sekretarza Generalnego PZŻ Zbigniewa Stosio,

-Komandorów zaprzyjaźnionych klubów żeglarskich, członków Oddziału Morka, mieszkańców Płocka oraz sympatyków żeglarstwa i turystyki wodnej.

Jako, że 50 lat istnienia to czas dobrych i złych chwil, to wiele przedsięwzięć o których było głośno     i które zapisały się w annałach nie tylko płockiego żeglarstwa, to wreszcie dorobek w postaci terenu klubowego, hangaru i pomostów. To także rodzinna pasja już trzech pokoleń klubowiczów pielęgnujących tradycje i zwyczaje związane z żeglarstwem. To wspaniały przykład historii  i działalności w strukturach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Uroczystość obchodów rozpoczęła się od odsłonięcia granitowego głazu z pamiątkową tablicę upamiętniającą 50 lecie Oddziału Morka, a dotychczasowy dorobek, historia oddziału i miejsca gdzie się znajduję, nie mogły pozostać niezauważone i nie nagrodzone. A jak powiedział Marszałek Województwa Mazowieckiego A. Struzik wręczając Prezesowi Oddziału Morka Kol. Andrzejowi Jodełce medal i dyplom PRO MAZOVIA –

„Woda to niebezpieczny żywioł, jednakże poprzez żeglowanie oraz uprawianie sportów wodnych człowiek przełamuje lęki i obawy, poznaje siłę swojego charakteru. Dzięki działalności Klubu „Morka” miłośnicy żeglarstwa nie tylko mają szansę wyczynowo uprawiać sporty wodne, ale również zyskują możliwość rozwijania swojej pasji, poznawania ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz odkrywania wielu pięknych zakątków przyrody”.

W podobnym tonie o działalności, historii i ludziach tworzących kronikę Morki wypowiedział się Prezydent Miasta Płock Andrzej Nowakowski wręczając dla zasłużonych płocczan, członków Oddziału Morka, dwa medale Laude Probus. Bardzo ważnym i jakże znamiennym dla klubu był fakt otrzymania nowego dzwonu klubowego, honorującego 50 lecie klubu, z pięknym grawerem i czystym, głębokim dźwiękiem, ufundowanego przez Prezydenta Miasta.

W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Złota Honorową Odznakę PTTK Kol. Andrzejowi Jodełce wręczył Dyrektor CTW PTTK Wojtek Skóra, który wyróżnił również kilku członków Klubu Żeglarskiego PTTK Morka Dyplomami Honorowymi ZG PTTK.

Reprezentujący Polski Związek Żeglarski Sekretarz Generalny Zbigniew Stosio przekazał pamiątkową statuetkę życząc jednocześnie jeszcze wielu tak udanych lat w działalności na rzecz żeglarstwa.

Tak znakomita impreza nie mogła obyć się bez regat żeglarskich, które w specyficznych warunkach-silny nurt i słaby wiatr- przez prawie godzinę uniemożliwiały przejście przez jachty linii startu. Na szczęście powiało i zwycięscy wszystkich kategorii mogli odebrać nagrody.

Dziękując za odznaczenia, wyróżnienia i upominki Prezes Oddziału PTTK Morka Kol. Andrzej Jodełka w serdecznych słowach podziękował wszystkim za udział w obchodach, szczególnie podkreślając zasługi obecnego na uroczystości Kol. Wisława Łagiewskiego, fundatora i wykonawcy jubileuszowego, pięknie ręcznie haftowanego klubowego proporca.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, czas wspólnych rozmów, wspominków i żartów   uświetniał występ zespołu szantowego, a zabawa trwała jeszcze długo po zachodzie słońca.

Zapraszam na foto relację z uroczystości na http://www.morka-plock.pl/galeria/50lecie-oficjalne/

A tak widział i opisał: Wojtek Skóra

Poprawiony: czwartek, 20 czerwca 2013 08:41
 
Nowe rozporządzenie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 24 kwietnia 2013 09:05

Po wielu miesiącach dyskusji 9 kwietnia zostało podpisane przez Panią Minister Sportu i Turystyki nowe Rozporządzenie w  sprawie uprawiania turystyki wodnej.

Podpisane rozporządzenie wprowadza wiele istotnych zmian w systemie patentów żeglarskich. Oto najistotniejsze z nich:

- likwidacja patentów sternika jachtowego i starszego sternika motorowodnego z możliwością wymiany przez dotychczasowych posiadaczy odpowiednio na jachtowego sternika morskiego lub motorowodnego sternika morskiego. Obecnie system wygląda następująco:

Stopnie żeglarskie Stopnie motorowodne
żeglarz jachtowy sternik motorowodny
jachtowy sternik morski motorowodny sternik morski
kapitan jachtowy kapitan motorowodny
mechanik motorowodny
licencje na

holowanie narciarza wodnego lub innych obiektów pływających służących do uprawiania sportu lub rekreacji, z wyłączeniem jachtów żaglowych i jachtów motorowych

holowanie statków powietrznych

- zmiana wieku wymaganego do wydania patentów żeglarza jachtowego lub sternika motorowodnego na 14 lat zamiast dotychczasowych 12

- rozszerzenie uprawnień żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego - uprawnienie do prowadzenia jachtów do 12 m długości po morskich wodach wewnętrznych oraz 2 mile od brzegu na pozostałych wodach morskich w porze dziennej.

- ujednolicono sposób przeprowadzania egzaminów na patenty na terenie całego kraju (zwłaszcza część teoretyczną) i wydano zakres wymagań egzaminacyjnych.

To tylko niektóre ze zmian. Zapraszamy do lektury pełnego tekstu rozporządzenia:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI w sprawie uprawiania turystyki wodnej

Poprawiony: środa, 24 kwietnia 2013 09:50
 
Flis Festiwal PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 16 kwietnia 2013 19:06

FLIS FESTIWAL – spotkanie kultur nadrzecznych na Łurzycu

18-19 maja (sobota/niedziela) 2013 r. Gassy nad Wisłą (LB487)  Konstancin-Jeziorna.

Gość specjalny – Stowarzyszenie Przyjaciół  Solca

Atrakcją Flis Festiwalu : Szkuta „Wanda „replika szkuty z Czerska zbudowana przez Wacława Witkowskiego w Wieluniu. „WANDA” reprezentowała Polskę na Festiwalu Loary w Orleanie. Otaklowana w żagiel kolumnowy i ozdobiona snycerską robotą oraz Bat wiślany „Flisak” długości 14 metrów otaklowana  w tradycyjne rozprzowe  żagle. Zbudowany w Basoni przez p.Rowkę na zamówienie p.Michała Nowaka z Solca.

ORGANIZATORZY:
Konstanciński Dom Kultury
Fundacja Szerokie Wody

Kontakt:

Andrzej Stański, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 606 777 154

Grażyna Leśniak, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 724 777 003

Dariusz Falana, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 606 779 573

Firma Fanaberie

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Sołectwo Gassy

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna

SOBOTA 18.05.2013

12.00 uroczyste otwarcie w bindudze z udziałem flisaków i zaproszonych gości

12.30 pokaz ratownictwa wodnego

13.00 zawody na pychu „wokół łachy”

15.00 ogłoszenie wyników konkursu Festiwal Kociołków

16.00 poświęcenie łodzi

17.00 parada żaglowców tradycyjnych

18.00 koncert zespołów: Łużycanki, Hambawenach, Żywiołaki

21.00 potańcówka w bindudze z udziałem kapel z nad Wisły, Narwi, Bugu i Pilicy

„Binduga” - ostroga na Wiśle w Gassach

Uroczyste otwarcie w bindudze

Pokaz ratownictwa wodnego WOPR Piaseczno

Zawody na pychu pt. „Z Gassów do Karczewa ”

Prezentacja i parada Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych

Uroczyste poświęcenie nowych łodzi

binduga - siedlisko flisackie, orylskie przypowieści i gawędy

przejażdżki łodziami po Wiśle

projekcje filmów o tematyce wiślanej

dychtowanie łodzi wczoraj i dziś  – Mateusz Tabaka Basonia

łodzie z Bugu i wiosła pychowe – Dominik Wichman Kamieńczyk

Festiwal „Kociołków” – konkurs na najsmaczniejszą potrawę flisacką

„Żelazna klamra” – konkurs wśród właścicieli łodzi rzecznych na najwier­niejsze tradycyjne wykonanie łodzi – przewodniczący jury Jagoda Klim, dyrektor Oddziału w Tczewie Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku

warsztaty starych zawodów – szkutnik, powroźnik, wikli­niarz, wędzarz, kowal

Prelekcje:

„Podwarszawskie Urzecze – mikroregion etnograficzny nad Wisłą” – prelegent dr Łukasz Maurycy Stanaszek

„Osadnictwo olęderskie” – prelegent Jerzy Szałygin, autor „Katalogu zabytków osadnictwa holenderskiego na Mazowszu”

Przeprawa karczewska w Gassach w świetle starych dokumentów – Paweł Komosa

Przewodnicy wędkarscy – Mateusz Kalkowski „Po prostu łap i wrzuć”

Rekonstrukcje łodzi wiślanych na przykładzie szkuty z Czerska – Wacław Witkowski

Budowa i użytkowanie batów w okolicach Solca nad Wisłą – Michał Nowak

Potrawy łurzyckie- Sytocha, Barszcz chrzanowy, Siuforek – Małgorzata Zarzycka

Wisła wczoraj i dzisiaj – Piotr Rytko

Pielgrzymka rzeczna  św. Zygmunta z Gassów do Płocka- Marta Borowska

Park Łurzycki , skansen regionu w Gassach- Andrzej Stański

Młyny nurtowe „Bzdziele” jako inspiracja dla rozwiązań w turystyce   –Piotr Ogiński

Kajakiem po Wiśle – Artur Michalski

Discover  Wisła River- program dla ludzi- Marcin Woliński, Przemysław Lahuta

Papierowa wycinanka po rzece płynęła – Antoni Śledziewski

Rok 2017 rokiem rzeki Wisły, dlaczego? – Jarosław Kałuża

Festiwal Loary w Orleanie –Marek Strzelichowski

Handel wiślany  solą – Andrzej Szczygielski

Żywa muzyka wokół  brzmiąca

Ognisko

„Za wałem” – scena i teren wokół

Ogłoszenie wyników konkursu „Żelaznej Klamry”

Prezentacje uczestników warsztatów muzycznych

Łurzycanki – zespół  ludowy Gassy, Czernidła, Łęg

Koncerty:

Hambawenah

Żywiołak

prezentacja lokalnych przysmaków m.in. łurzyckiej sytochy i barszczu, siuforka, olęderskich powideł buraczanych, miodu z Cieciszewa oraz regionalnego piwa z Browaru Konstancin

stoiska twórców ludowych

warsztaty i wystawa wycinanki ludowej ze zbiorów Konstancińskiego Domu Kultury

warsztaty starych zawodów – robienie kwiatów, wycinankarstwo,  garncarz

warsztaty muzyczne– nauka i wspólne wykonanie z muzykami zapomnianych utworów ludowych z Łurzyca

NIEDZIELA 19.05.2013

10.00 msza polowa

11.00 parada żaglowców tradycyjnych

14.00 II Bieg Łurzycki Tradycyjnych Żaglowców

Działająca binduga z zupą flisacką w Gassach na ostrodze

Przejażdżki łodziami

Msza polowa z flisakami z Towarzystwa Przyjaciół Solca, Bractwem Miłośników Ziemi Ulanowskiej pw. Św. Barbary,

II Łużycki Bieg Żaglowców Tradycyjnych GASSY – WARSZAWA

Pojawienie się łodzi na Podzamczu  - zakończenie Festiwalu

 
Nagrody Przyjaznego Brzegu 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 15 kwietnia 2013 14:28

Nagrody Przyjaznego Brzegu za rok 2012


Gdy konkurs trwa dziewięć lat, można już mówić o tradycji. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w IX edycji konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2012 odbyło się uroczyście 2 marca 2013 roku w czasie jubileuszowych XXV Targów WIATR i WODA w Warszawie.

Organizatorem konkursu  jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Polski Związek Żeglarski. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem:

-  Ministra Sportu i Turystyki, który ufundował także nagrodę rzeczową dla zdobywcy Grand Prix,

-  Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej,

-  Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej,

-  Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.

Do konkursu zgłoszono 24 kandydatów z całej Polski. Jak co roku Nagrody Przyjaznego Brzegu przyznano za inwestycje na brzegach polskich rzek i jezior, polepszające turystyczną infrastrukturę i ułatwiające życie wodniakom oraz za działania promocyjne i inne formy wspierania turystyki wodnej. Jury, pod przewodnictwem Andrzeja Gordona, wiceprezesa Zarządu Głównego PTTK, przyznało Grand Prix i 12 innych nagród.

Uroczystość wręczenia nagród prowadził przewodniczący jury Nagrody Przyjaznego Brzegu Andrzej Gordon. Przy tłumnie zgromadzonej publiczności dyplomy i nagrody wręczali: Elżbieta Wyrwicz – wicedyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki; Monika Niemiec-Butryn – wicedyrektor Departamentu Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej; Elżbieta Wąsowicz-Zaborek – wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Lech Drożdżyński – prezes  Zarządu Głównego PTTK, Wiesław Kaczmarek – prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Wojciech Borzyszkowski – wiceprezes PZŻ, Wojciech Skóra – dyrektor Centrum Turystyki Wodnej PTTK oraz Mirosław Czerny – sekretarz jury.

Nagrodę Grand Prix otrzymała marina w Kołobrzegu – za nową, dużą i piękną przystań po polskiej stronie Bałtyku. Nagrodzie towarzyszyło 200 kamizelek asekuracyjnych do bezpiecznego uprawiania turystyki wodnej, ufundowanych przez Ministerstwo Sporu i Turystyki, każda z logo Nagrody Przyjaznego Brzegu oraz  nazwą fundatora.

Nagrodę Przyjaznego Brzegu otrzymały nowe oraz gruntownie zmodernizowane przystanie:

•   Barcin nad Notecią –  za wzbogacenie szlaku żeglarskiego na Noteci,

•   Elbląg –  za żeglarską „bramę” na Zalew Wiślany, Kanał Elbląski, Pojezierze Iławsko-Ostródzkie,

•   Malbork –  za wzbogacenie miasta będącego ważną atrakcją turystyczną o ofertę dla żeglarzy,

•   Oława –  za marinę wprowadzającą miasto na Szlaku Odry do polskiej turystyki wodnej,

•   Świnoujście –  za wzbogacanie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglugowego,

•   Włocławek –  za profesjonalną marinę w miejscu kluczowym dla Szlaku Wisły.

Nagrodzono także cenne inicjatywy społeczne wspierające idee Przyjaznych Brzegów:

•   Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej w Warszawie –  za budowę z bezdomnymi i dla nich morskiego szkunera,

•   Ośrodek Kultury Morskiej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku –  za dowód, iż Polska jest od dawna krajem morskim,

•   Internetowy portal kajakarski www.wyprawsie.pl –  za zachętę, by nad wodami lepiej i zdrowiej czas spędzać,

•   Fundację Szerokie Wody –  za wskrzeszenie dawnych jachtów na Wiśle oraz organizację ich regat,

•   Żeglarską Pogodynkę –  Portal Pogodowy Sportów Wodnych www.zagle.pogodynka.pl–  za stosowanie nowych technologii dla zapewnienia bezpieczeństwa wodniakom.

Nagrodę  indywidualną za integrowanie turystyki wodnej z ekologią i kulturą na Żuławach otrzymał Marek Opitz.

Tradycyjnie po uroczystości wręczenia Nagród odbyła się debata „Co czynić, by polskie brzegi były bardziej przyjazne” – przyjazne dla żeglarzy, kajakarzy i innych turystów oraz mieszkańców miejscowości położonych nad wodą. Debacie towarzyszyła prezentacja osiągnięć laureatów. Wzięli w niej udział przedstawiciele nagrodzonych i rekomendowanych, członkowie jury oraz przedstawiciele organizacji, instytucji i mediów związanych z turystyką wodną. Z dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie laureata dolnośląskiego Tomka Strażyńskiego, właściciela nagrodzonej Mariny Oława, który opowiedział jak w ciągu dwóch lat z opuszczonego i zaniedbanego terenu nad Odrą powstała piękna, nowoczesna marina oraz jak w tym czasie integrowano wodniaków i miejscową społeczność na festynie wodniackim „Piana Bosmana”.

Kilka słów o wybranych laureatach.

Marina w Kołobrzegu jest jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych przystani jachtowych na polskim wybrzeżu Bałtyku. Została zbudowana w ramach projektu Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego – Sieć Portów Turystycznych Pomorza Zachodniego. Otwarto ją uroczyście 26 maja 2012 r. Posiada nabrzeża z wygodnymi do cumowania pomostami pływającymi, punkty poboru prądu i wody pitnej, nowoczesny pawilon klubowy z eleganckimi sanitariatami oraz elegancko zagospodarowany teren –   chodniki, parkingi, plac zabaw i tereny zielone. Dysponuje także halą remontową o pow. 534.  Przy pomostach pływających i nabrzeżach może cumować 67 łodzi. Marina Kołobrzeg reprezentuje dziś naprawdę europejski poziom.

Marina Oława znajduje się na 213 km Odry w Ścinawie Polskiej, przedmieściu Oławy, nad brzegiem kanału żeglugowego ze śluzy Oława do Odry i naprzeciwko odrzańskiej wyspy Zwierzyniec Duży. Marina posiada pomosty pływające do cumowania łodzi o długości 150 m, punkty poboru prądu i wody pitnej, sanitariaty, prysznic, a także slip. Port jest oświetlony i monitorowany, a bosmani pełnią służbę całą dobę i w razie potrzeby udzielają pomocy technicznej. Marina posiada również wypożyczalnię sprzętu pływającego: kajaki, łodzie wiosłowe, rowery wodne i galar. Charakterystycznym elementem mariny jest bosmanka w kształcie kasztelu średniowiecznego żaglowca, znajdująca się na pomoście cumowniczym. Ale największe wrażenie na gościach robi stylowa Tawerna Kapitańska znajdująca się tuż nad brzegiem kanału żeglugowego ze śluzy Oława do Odry. Tawerna posiada prawdziwie morskie
i żeglarskie wyposażenie, wprawiające w zachwyt nawet wytrawnych żeglarzy. Z jej tarasu roztacza się piękny widok na przystań i Odrę oraz wyspę Zwierzyniec. Właścicielem mariny i tawerny jest Tomek Strażyński.  Marinę i tawernę pięknie opisał Waldek Koczewski w grudniowym numerze Szkwału
w artykule „W górę Odry ... ”.

Marina Oława to nie tylko przystań i tawerna, to także organizowanie różnych imprez wodniackich
i turystycznych, takich jak spływy kajakowe po Odrze i Smortawie dla młodzieży szkolnej i dla dorosłych. Oryginalną ofertą turystyczną są kulinarne rejsy galarami po Odrze.

Do najbardziej znanych i atrakcyjnych imprez należy festyn wodniacki „Piana Bosmana”, organizowany w ostatni weekend maja. W ramach tego festynu odbywa się wiele ciekawych imprez wodniackich, w tym: wyścigi na łodziach smoczych o Puchar Wojewody Dolnośląskiego, wyścigi motorówek na ćwierć mili, pokaz ratownictwa wodnego i lotu poduszkowców oraz konkurs „Pływania na byle czym”. Na wodzie wręcz roi się od przeróżnych jednostek pływających. Pokazom i zawodom sportowym towarzyszą rejsy po Odrze na drewnianych łodziach oraz tramwajem wodnym „Kaczuszka” na trasie Oława – Brzeg, które  cieszą wielka popularnością. Przez dwa majowe dni Odra tętni życiem, a Marina Oława i Tawerna Kapitańska z trudem mogą pomieścić gości.

Festyn „Piana Bosmana" to znakomita promocja Odry i turystyki wodnej na Odrze. To także promocja miasta Oławy. Doceniają to władze samorządowe Oławy, angażując się organizacyjnie i finansowo
w przygotowanie tej imprezy. Osobiście patronuje jej burmistrz Oławy Franciszek Październik. Ale duszą tego przedsięwzięcia jest Tomek Strażyński.

Niedawno marina wzbogaciła się o statek pasażerski z Jeziora Bodeńskiego, który już w sezonie 2013 będzie pływał między Oławą a Brzegiem, a także do Opola i do Wrocławia, m.in. w okolice wrocławskiego ZOO i Panoramy Racławickiej,. Podróż drogą wodną z Oławy do Wrocławia, wliczając czas potrzebny na pokonanie śluz, wyniesie nieco ponad 3 godziny.

Portal „Żagle Pogodynka.pl” to przedsięwzięcie stworzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB i firmę Polconn – Complete Sailing Service, skierowane do wszystkich miłośników turystyki wodnej i sportów wodnych. Podstawową ideą działania portalu jest zwiększenie bezpieczeństwa na wodzie, poprzez dostarczanie szeregu praktycznych informacji z zakresu meteorologii, które pomogą zrozumieć zjawiska meteorologiczne i ich wpływ na bezpieczeństwo, ale także zaplanować urlop na wodzie w odpowiednim miejscu i czasie. Dodatkowym atutem serwisu jest dostęp do profesjonalnych, synoptycznych prognoz pogody drogą wiadomości tekstowych SMS, uzupełnionych o dane modelowe dostępne przez Internet. Prognozy pogody oferowane przez portal „Żagle Pogodynka.pl” obejmują swym zasięgiem wszystkie najważniejsze akweny w Polsce. Ich opracowaniem zajmują się 24 godziny na dobę najwyższej klasy specjaliści-synoptycy IMGW PIB.

Wszystkim tegorocznym laureatom serdecznie gratulujemy !

Na zakończenie uroczystości ogłoszono rozpoczęcie kolejnej edycji konkursu, za rok 2013. Tegoroczna edycja konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu ma charakter wyjątkowy, bo organizowana jest po raz dziesiąty, jubileuszowy.

Wprawdzie zgłoszenia zbierane są do 31 grudnia, lecz już w marcu byli zaproponowani pierwsi kandydaci. Zachęcamy, by nie zwlekać – czekamy na zgłaszanie następnych – od wiosny do zimy, w czasie letnich odwiedzin w marinach i stanicach różnych stron Polski, poznawania różnych inicjatyw służących turystyce wodnej.

Czekamy na korespondencję od przyjaciół przyjaznych brzegów...

Więcej: www.polskieszlakiwodne.pl

 

Leszek Mulka

Mirosław Czerny

Poprawiony: poniedziałek, 15 kwietnia 2013 14:46
 
Forum Wodniaków PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 07 marca 2013 21:26

II Ogólnopolskie Forum Wodniaków – Warszawa 2012

Turystyka wodna i rekreacja na wodzie stały się jedną z ulubionych form spędzania czasu wolnego współczesnych społeczeństw. Zapotrzebowanie na turystykę wodną stale rośnie, a jej rozwój uważany jest za istotny czynnik wzrostu gospodarczego i społecznego. Także w Polsce turystyka wodna cieszy się coraz większą popularnością – zapewnia wspaniały relaks, poczucie swobody, wiele emocji oraz niezapomniane wrażenia estetyczne. Turystykę wodną uprawia kilka milionów Polaków, a nasze wody przyciągają zagranicznych turystów.

Walory turystyki wodnej i jej masowy charakter, powodują, że PTTK przykłada dużą wagę do jej rozwoju. PTTK jest autorem wielu inicjatyw i przedsięwzięć mających na celu rozwój turystyki wodnej i promocję polskich szlaków wodnych. Jednym z nich była ogólnopolska operacja wodniacka „Powitanie Unii Europejskiej na polskich wodach 2004”. Realizowana z dużym rozmachem i nagłaśniana przez media była dużym sukcesem. Spowodowała wzrost zainteresowania polskimi szlakami wodnymi i turystyką wodną i była zaczynem kolejnych inicjatyw w tym zakresie. Szczególnie cenną jest Nagroda Przyjaznego Brzegu – konkurs premiujący inwestycje służące ulepszaniu turystycznej infrastruktury na brzegach polskich wód i ułatwiające życie wodniakom oraz działania promocyjne i inne formy wspierania turystyki wodnej. Nagroda stała się już uznaną w środowisku wodniackim i turystycznym formą wyróżnienia za działania czyniące polskie brzegi przyjaznymi dla turystów.

Kolejną ważna inicjatywą PTTK był Rok Turystyki Wodnej 2010, którego celem była promocja turystyki wodnej oraz zwrócenie uwagi władz różnych szczebli, instytucji i organizacji na konieczność wsparcia rozwoju turystyki wodnej w Polsce.

Rok Turystyki Wodnej zakończyło Forum Wodniaków pn. „Perspektywy rozwoju turystyki wodnej w Polsce”, które było próbą wypracowania programu rozwoju turystyki wodnej w Polsce.  Poruszane na Forum problemy znalazły wyraz w „Apelu w sprawie roli turystyki wodnej i potrzeby wsparcia jej rozwoju”, adresowanym do gospodarzy polskich wód, władz samorządowych
i administracyjnych oraz do turystów korzystających z polskich wód.

Zainteresowanie tą formą debaty spowodowało, że Centrum Turystyki Wodnej PTTK zorganizowało II Ogólnopolskie Forum Wodniaków pn. „Turystyka nad przyjaznymi brzegami”, które odbyło się 18 listopada 2012 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Celem II Forum była ocena aktualnego stanu rozwoju turystyki wodnej w Polsce, a także nakreślenie jej perspektyw na najbliższe lata. Uczestniczyło w nim ponad sto osób – przedstawiciele administracji państwowej i wodnej, samorządów terytorialnych, wyższych uczelni, organizacji pozarządowych oraz entuzjaści różnorodnych form turystyki wodnej: żeglarze, kajakarze, motorowodniacy i turyści podwodni.

Ministerstwo Sportu i Turystyki reprezentował Maciej Rosiński z Departamentu Turystyki; Polski Związek Żeglarski – wiceprezes Wojciech Borzyszkowski oraz członek Zarządu Głównego Stanisław Latek; Polski Związek Kajakowy – przewodnicząca Komisji Turystyki i Rekreacji Uta Kühn i członek Zarządu Wojciech Bigiel; Polską Organizację Turystyczną – Filip Płodzień; Instytut na rzecz Ekorozwoju  – Jolanta Kamieniecka, Magazyn ŻAGLE – Marek Halter.

Władze PTTK reprezentowali: Andrzej Gordon – wiceprezes Zarządu Głównego, Edward Kozanowski i Wojciech Koprowski – członkowie Zarządu Głównego, Józef Rusiecki – członek Głównej Komisji Rewizyjnej, Marek Głowacki – przewodniczący Komisji Turystyki Kajakowej ZG PTTK, Wojciech Skóra – dyrektor Centrum Turystyki Wodnej, przewodniczący Komisji Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK.

Obrady rozpoczął dyrektor Centrum Turystyki Wodnej PTTK Wojciech Skóra, który przywitał oficjalnych gości oraz pozostałych uczestników Forum.

Następnie głos zabrał wiceprezes Zarządu Głównego PTTK Andrzej Gordon, który otworzył Forum i odczytał list Prezesa ZG PTTK Lecha Drożdżyńskiego skierowany do uczestników:

Do Przyjaciół Wodniaków...

Już drugi raz spotykamy się na ogólnopolskim Forum Wodniaków. Cieszymy się, że z naszego zaproszenia skorzystali zarówno kajakarze, jak i żeglarze. Tym razem do dyskusji dołączyli motorowodniacy i zainteresowani turystyką podwodną.

Forum organizuje Centrum Turystyki Wodnej PTTK przy wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu i Turystyki i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a także merytorycznym Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Kajakowego oraz innych organizacji zainteresowanych turystyką wodną i wodniaków niezrzeszonych.

Cieszymy się, że z naszego zaproszenia i przedstawiciele samorządu terytorialnego, administracji wodnej, i co ważne, nie zabrakło przedstawicieli wyższych uczelni.

Celem forum jest sprecyzowanie aktualnego stanu turystyki wodnej, a także nakreślenie jej perspektyw na najbliższe lata. Wiele w tej sferze uwag zgłosiły komisje ZG PTTK.

Jednym z najważniejszych tematów poruszanych na forum praktyków jak i teoretyków jest odpowiedź na pytanie „Co praktycznie należy czynić, by brzegi naszych wód były bardziej przyjazne dla wodniaków”. Mam nadzieję, iż dyskusja na Forum będzie podpowiedzią w jakim kierunku powinniśmy zmierzać i jakie maja być prowadzone w przyszłości prace.

Turystyka na przyjaznych brzegach to nie tylko piękne hasło, ale i bogaty program, który Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, w szczególności komisja kajakowa, żeglarska
i podwodna, starają się realizować korzystając ze wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Na kolejnym, trzecim Forum, które chcielibyśmy zorganizować za dwa lata, pragniemy ocenić jak turystyka wodna, staje się częścią wspólnej – zjednoczonej Europy – od irlandzkiego Limeric po ukraińską Odessę.

To jest wyzwanie – ale i atrakcyjna szansa dla polskich i zagranicznych wodniaków! Przygotujmy jak najlepiej przyszłe spotkania na przyjaznych szlakach wodnych – Polski i Europy!

Z kolei przedstawiciel Ministerstwa Sportu i Turystyki Maciej Rosiński odczytał list od Minister Jolanty Muchy skierowany do uczestników Forum.

Słowa poparcia i uznania dla organizatorów II Forum Wodniaków były tylko wstępem do najważniejszej i najciekawszej części obrad – siedmiu prezentacji w na temat turystki wodnej:

1. Polska nad Wodą – od przyjaznych brzegów do rozwoju produktów turystyki wodnej – Wojciech Skóra, Centrum Turystyki Wodnej PTTK;

2. Korzyści z synergii działań w zakresie rozwoju turystyki wodne – Hanna Forbrich, Związek Miast i Gmin Nadnoteckich w Nakle nad Notecią;

3. Wybrane problemy turystyki wodnej w Europie widziane z perspektywy European Boating Association (EBA) – Stanisław Latek, Polski Związek Żeglarski;

4. O turystyce kajakowej, trochę inaczej – Jerzy Kufel, Stowarzyszenie "Sport Turystyka Obronność";

5. Administracja jako pomoc i utrudnienie dla turystyki wodnej – Jan Pyś, Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu;

6. Rola turystyki kajakowej w Polsce – Wojciech Bigiel, Polski Związek Kajakowy;

7. Szlak wodny Berlin - Szczecin - Bałtyk szansą dla regionu transgranicznego Zbigniew Zbroja, Transgraniczny Klaster Berlin-Szczecin-Berlin.

Prezentacje te spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników II Forum, ponieważ  poruszono w nich wiele istotnych dla turystyki wodnej problemów. W wystąpieniach wskazywano na wyraźną poprawę infrastruktury turystycznej na polskich szlakach wodnych i postępujący rozwój turystyki wodnej. Zwracano także uwagę na wiele zaniedbań i niedociągnięć. Za jedną z ważniejszych przeszkód w rozwoju turystyki wodnej w Polsce uważa się nieprecyzyjne i niespójne przepisy oraz brak jednolitego prawa wodnego. Istotnym mankamentem jest także brak kompleksowego, ogólnopolskiego programu rozwoju turystyki wodnej, a brak zrozumienia przez władze państwowe i lokalne społecznej, kulturowej i gospodarczej roli turystyki wodnej hamuje jej rozwój. We wszystkich wystąpieniach przebijała troska o polskie wody i stan ich turystycznego zagospodarowania.

Podkreślano, ze wspólnym celem żeglarzy, kajakarzy i wszystkich zainteresowanych rozwojem turystyki wodnej są drożne, zadbane i dobrze oznakowane szlaki wodne z marinami i przystaniami o europejskim standardzie oraz dostępna informacja turystyczna.

Na zakończenie obrad uczestnicy II Forum przyjęli list do władz samorządowych powiatów i gmin w sprawie turystyki na polskich wodach. Tekst listu można pobrać tutaj.

Leszek Mulka

Poprawiony: poniedziałek, 15 kwietnia 2013 14:48
 
«pierwszapoprzednia123456789następnaostatnia»

Strona 6 z 9

Joomla themes, affordable business hosting.